Ինձ չեն ստիպի հրաժարվել Ցեղասպանության համար արդարության պայքարից․ Գարո Փայլան
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ փոխանախագահ Գարո Փայլանը պատասխանել է իր նկատմամբ տխրահռչակ 301-րդ հոդվածով (Թուրք ազգին վիրավորել) քրեական գործ հարուցելու մասին հայտարարությանը, հայտնում է News.am-ը։ Նա մասնավորապես հայտարարել է, որ միշտ էլ իր ընտանիքի և ազգի վերապրած ողբերգությունը ցեղասպանություն է անվանել։
«Որպես Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր` Թուրքիայի խորհրդարանից էլ պահանջել եմ իրերն իրենց անուններով կոչել։ Ինչպես ամեն տեղ, այնպես էլ իմ դեմ հարուցված քրեական գործի մեջ նշված հարցազրույցում ասել եմ ցեղասպանություն բառը, սակայն ես ոչ թե այսօրվա թուրք ժողովրդին եմ մեղադրել, այլ այն ժամանակվա ցեղասպան մտածելակերպով խունտային։
Ցավոք, ներկայում Թուրքիան կրկին գլորվում է հետ և անցյալի հետ առերեսման պահանջները փորձում է ճնշումներով կանխել։  Դատախազներն ու նրանց քրեական գործին կանաչ լույս վառած արդարադատության նախարությունը թող իմանան, որ, իմ դեմ քրեական գործ հարուցելով, չեն ստիպի հրաժարվել ներկայում և անցյալում կատարվածի համար արդարության համար պայքարից», - ասել է Գարո Փայլանը։

Judging Me Will not Force Me Abandon Fight for Justice for Genocide: Garo Paylan
Garo Paylan, Istanbul Armenian MP and vice-chairman of the opposition pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP) of Turkey, responded to the announcement on the launching of a criminal case against him, and under the infamous Article 301 ("insulting the Turkish nation") of the Turkish Penal Code, News.am reports. Paylan told that he has always called "genocide" the tragedy which his family and nation survived.
"As a deputy of the Turkish parliament, I have demanded from the Turkish parliament to call it like it is," Paylan said. "Like everywhere, also in the interview noted in the criminal case filed against me, I have said the word "genocide." And I didn’t accuse today’s Turkish people, but the then junta with a genocidal mindset," he added.
"Sadly, Turkey currently is again rolling back and attempting to prevent - with pressures - the demands for confrontation with the past. But let the Turkish prosecutors and the Ministry of Justice - which gave a green light to their criminal case - know that by filing a criminal case against me they will not force me to abandon the fight for justice for what has occurred in the present and in the past."