Տիգրան Ուրիխանյան. ԵԱՀԿ երկրներում կիբերանվտանգության ոլորտը կանոնակարգման կարիք ունի
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն  ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ծառուկյան» խմբակցության ներկայացուցիչ Տիգրան Ուրիխանյանի հետ:
Պարոն Ուրիխանյան, հուլիսի 7-ին Բեռլինում մեկնարկելու է ԵԱՀԿ ԽՎ լիագումար նիստը: Սկսե՞լ եք արդյոք նախապատրաստական աշխատանքները, և օրակարգային ի՞նչ հարցեր, ի՞նչ նախաձեռնություններ կան:
- Հիմա այն փուլն է, երբ երկրների պատվիրակությունները նախապատրաստում են կամ բանաձևերի նախագծեր, կամ առկա բանաձևերում փոփոխություններ և համապատասխան ընթացակարգով ներկայացնում են քարտուղարությանը, որպեսզի լիագումար նստաշրջանի հանձնաժողովների նիստում դրանք քննարկվեն, քվեարկվեն, այնուհետև դրվեն լիագումարի քննարկմանն ու հաստատմանը:
Հայաստանյան պատվիրակությունն ի թիվս մի քանի փոփոխությունների, որոնք հիմա քննարկումների փուլում են, պատրաստել է նաև մեկ բանաձևի ամբողջական նախագիծ: Փաստաթուղթը, որը ես եմ հեղինակել, կոչվում է «ԵԱՀԿ տարածքում կիբերանվտանգության ոլորտի իրավական շրջանակի բարելավման» վերաբերյալ բանաձևի նախագիծ:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված նման թեմայով բանաձի նախագիծ ներկայացնելը, ո՞րն է հիմնական նպատակը:
- Աշխարհը շատ արագ է զարգանում, և միշտ չէ, որ օրենսդրությունը հասցնում է զուգահեռ քայլել այդ փոփոխությունների հետ: Սա վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև ԵԱՀԿ մյուս 47 երկրներին: Ուստի, դրանց կատարելագործման անհրաժեշտություն է առաջանում: Տվյալ բանաձևի նախագիծը նպատակ ունի ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների համար կիբերանվտանգության ոլորտում կանոնակարգում մտցնել:
Օրենքները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ երկրներինը, չեն կարգավորում, օրինակ, համացանցի միջոցով կարդեոլոգիական տարբեր սարքավորումների, այդ թվում՝ կարդիոիմպլանտների աշխատանքի մեջ միջամտությունը՝ հակերային, ապօրինի և այլն: Օրինակ թմրամիջոցների ապօրինի վաճառքը և շրջանառությունը չեն կանոնակարգվում, որովհետև օրենսդրությամբ հաստատված բանաձևերի ցանկից մեկ տառ տարբերվող այլ բանաձևի հրապարակում ինտերնետում  թույլ է տալիս ազատ վաճառքի հանել, օրինակ, սինթետիկ Սպայս կոչվող թմրանյութեր: Շահումով խաղեր, կազինոներ. չնայած որ աշխարհի բազմաթիվ պետություններում կան արգելված գոտիներ կազինոների տեղակայման և գործունեության համար, այդ թվում և Հայաստանում, այդուհանդերձ, լավ գիտեք, որ յուրաքանչյուր մարդ, յուրաքանչյուր տեղից կարող է ցանկացած շարժական կամ ստացիոնար էլեկտրոնային սարքով  անարգել մուտք գործել որևէ օնլայն կազինո և ցանկացած խաղի մասնակցել կամ առաջարկել երրորդ անձանց մասնակցել: Կան նաև կեղծ վիճակախաղեր, կեղծ աուկցիոններ, կեղծ բրոքերային գործարքներ, գոյություն չունեցող հանգանակություններ և դրամահավաքներ, ֆինանսական դրամային բուրգեր և այլն:
Բանաձևի նախագիծն առնչություն ունի նաև պաշտպանական համակարգերի նկատմամբ միջամտությունն օրենքով կարգավորելուն, հասանելի, լայն սպառման և հատկապես ռազմական նշանակության տեղեկատվությունն ապօրինի ստանալը և տարածելը կանխարգելելուն: Մի մեծ բաժին վերաբերում է նաև սոցիալական ցանցերին, տարբեր սոցցանցային հաշիվներին, որոնց նկատմամբ, գիտենք, թե տեղեկատվական անվտանգության տիրույթում ինչպիսի անհանգստություններ կան, ինչպես են դրանք կոտրվում, ինչպես են դրանք օգտագործում: Տարածված է նաև անձնական տվյալների ապօրինի տիրապետումը, գաղտնալսումը, տեսանյութերի, ձայնային նյութերի և տպագիր տեքստերի ապօրինի ձեռքբերումն ու տարածումը: Այսպիսով, այս ամենն ունի կանոնակարգման անհրաժեշտություն: Այն, ինչ թվարկեցի, ՀՀ օրենսդրությամբ կարգավորված չեն և կարգավորված չեն գրեթե բոլոր, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ պետություններում:
Ի՞նչ կտա բանաձևի նախագիծը Հայաստանին, երբ այն ընդունվի (դեռևս նախորդ երկու նստաշրջանների ժամանակ շատ երկրների պատվիրակներ հավանություն են տվել այս նախագծին): Սրանով Հայաստանը կդառնա ժամանակակից, արդիական և դեռևս ամբողջովին ոչ միայն չուսումնասիրված, այլև չմշակված, չկանոնակարգված մի ոլորտի առնվազն մտավոր կենտրոն:
«Արմեդիա» ՏՎԳ հարցմանն ի պատասխան՝ Տիգրան Ուրիխանյանը տրամադրել է նաև բանաձի նախագծի ռուսերեն և անգլերեն ամբողջական տեքստերը:

Тигран Уриханян: "Сектор кибербезопасности нуждается в урегулировании в странах ОБСЕ"
- Господин Уриханян, 7 июля в Берлине стартует пленарное заседание ПА ОБСЕ. Началась ли уже подготовка к этому заседанию, какие вопросы и инициативы есть в повестке мероприятия?
- Сейчас мы находимся на том этапе, когда делегации стран готовят либо проекты резолюций, либо изменения в имеющихся резолюциях и - в соответствии с процедурой - представляют их в секретариат, чтобы они были обсуждены на заседаниях комиссий пленарного заседания. Потом пройдет голосование, затем они будут поставлены на рассмотрение и утверждение пленарного заседания. Армянская делегация в числе нескольких изменений, которые сейчас находятся на этапе обсуждения, подготовила также полный проект резолюции. Документ, автором которого являюсь я, называется "Проект резолюции об "Улучшении правовых рамок в сфере кибербезопасности на пространстве ОБСЕ"".
- Чем обусловлена резолюция именно по такой тематике? Какова ее основная цель?
- Мир очень быстро развивается, и не всегда законы успевают за этими изменениями. Это относится не только к Армении, но и к остальным 47 странам ОБСЕ. Поэтому возникает необходимость усовершенствования законодательной сферы. Данный проект резолюции имеет цель внести упорядоченность в сферу кибербезопасности в государствах ОБСЕ. Законы, в том числе и в странах ОБСЕ, не регулируют, например, вмешательство при посредстве Интернета (в том числе хакерское, незаконное и т. д) в вопросы, связанные с различным кардиологическим оборудованием, в том числе кардиоимплантов и т. п. Например, незаконная продажа и оборот наркотиков законодательно не регулируются, поскольку даже незначительное отличие (в одну букву) законодательной базы из списка утвержденных форм позволяет в Интернете на свободную продажу выставить, например, наркотик, называемый синтетический Спайс.
Азартные игры, казино... Несмотря на то, что во многих странах есть запрещенные зоны для работы казино, в том числе и в Армении, тем не менее хорошо известно, что любой человек из любого места с любого мобильного или стационарного электронного устройства беспрепятственно может зайти в какое-либо онлайн-казино и принять участие в любой игре или предложить это третьим лицам. Также законодательно не регулируются поддельные лотереи, азартные игры, псевдо-аукционы, псевдо-брокерские сделки, несуществующие сборы пожертвований и денежных средств, финансовые денежные пирамиды и т. д.
Проект резолюции имеет отношение к законодательному вмешательству в вопросе оборонных защитных систем, а также незаконного получения и распространения информации широкого потребления и особенно военного значения. Большой раздел относится также к социальным сетям, созданию различных счетов, в отношении которых, как мы все знаем, имеются беспокойства в связи с информационной безопасностью - как они могут быть сломаны, как их могут использовать. Распространены также незаконное использование личных данных, перехват видео-, аудиоматериалов и печатных текстов, незаконное их приобретение и распространение, прослушка... Все это необходимо законодательно отрегулировать.
То, что я перечислил выше, не урегулировано законодательством Армении и не урегулировано почти во всех странах, в том числе в странах ОБСЕ. Что даст проект резолюции Армении, когда он будет принят (еще во время двух предыдущих сессий делегаты многих стран одобрили этот проект)? Его принятием Армения станет как минимум интеллектуальным центром современной, актуальной и пока еще полностью не изученной и неотрегулированной сферы нашей жизни.
В ответ на запрос ИАА "Армедиа" Тигран Уриханян предоставил полные тексты проекта резолюции на русском и английском языках.