Վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել են Ֆրանկոֆոն պետությունների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննակվել է Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման և անցկացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
Վարչապետը կարևորել է գագաթնաժողովի բարձր մակարդակով կազմակերպումն ու անցկացումը: «Այն իր ծավալով աննախադեպ միջոցառում է երրորդ հանրապետության պատմության մեջ: Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի այդ իրադարձությունը լինի պատմական ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասխանատուները զեկուցել են, որ գագաթնաժողովին կմասնակցեն շուրջ հինգ տասնյակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, նախատեսվում է նաև Ֆրանկոֆոնիայի գործընկեր կառույցների պատվիրակությունների մասնակցությունը։ Ակնկալվում է հարյուրից ավելի պատվիրակությունների ժամանում, ընդհանուր հյուրերի քանակը կազմելու է մինչև 5000 մարդ: Երկօրյա գագաթնաժողովի մեկնարկից երեք օր առաջ կայանալու է արտգործնախարարների համաժողովը, որին կնախորդի նաև մշտական խորհրդի նիստը: Միջոցառման շրջանակում կազմակերպվելու է տնտեսական գործարար ֆորում՝ ֆրանկոֆոն երկրների ընկերությունների և ձեռնարկությունների լայն ներկայացվածությամբ: Ձևավորվելու է ֆրանկոֆոն ավան, տեղի է ունենալու գալա համերգ, պաշտոնական պատվիրակությունների պատվին տրվելու է պետական ընթրիք: Նշվել է, որ արդեն իսկ հաստատվել են գագաթնաժողովի լոգոն, կարգախոսը՝ «Ապրել միասին», մշակվելու է հատուկ վեբ-կայք:
Խորհրդակցության ընթացքում վարչապետին զեկուցվել է ենթակառուցվածքների ապահովման և տեխնիկական մի շարք այլ խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ գագաթնաժողովի կազմակերպման հետ կապված խորհրդակցությունները կրելու են պարբերական բնույթ՝ հնարավոր բոլոր խնդիրներին ժամանակին արձագանքելու և արագ լուծումներ գտնելու նպատակով:

Никол Пашинян провел совещание по подготовке к 17-му саммиту Франкофонии
Под руководством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого обсуждался ход работ по подготовке и проведению 17-го саммита глав государств и правительств Франкофонии. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр подчеркнул важность организации и проведения саммита на высоком уровне. "Это беспрецедентное мероприятие по своему объему в истории третей республики. Мы должны сделать всё, чтобы это событие было историческим не только для Армении, но и для международной организации Франкофонии", - отметил Никол Пашинян.
Ответственные доложили, что в саммите примут участие главы почти пяти десятков государств и правительств, намечается также участие делегаций партнерских структур Франкофонии. Ожидается прибытие более сотни делегаций, общее число гостей составит до 5000 человек. За три дня до старта двухдневного саммита состоится конференция министров иностранных дел, которой будет предшествовать также заседание постоянного совета.
В рамках мероприятия будет организован экономический бизнес-форум при широком участии компаний и предприятий стран франкофонии. Будет сформирован район Франкофонии, состоится гала-концерт, в честь официальных делегаций будет дан государственный ужин. Было отмечено, что уже утверждены логотип и девиз саммита: "Жить вместе", будет разработан специальный веб-сайт.
В ходе совещания премьер-министру доложено о работах, которые выполняются в направлении обеспечения инфраструктур и решения ряда других технических вопросов.
Никол Пашинян отметил, что совещания, связанные с организацией саммита будут носить регулярный характер, для того, чтобы вовремя отреагировать на все возможные проблемы и быстро найти решения.