Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Բրատիսլավայում մայիսի 25-ին Սլովակիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դուշան Տիտելի, Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի ու ՌԴ դեսպան Ալեքսեյ Ֆեդոտովի ուղեկցությամբ ծաղկեպսակ է դրել Դանուբ գետի ափին տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին, խոնարհումով ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն իր խոսքում անդրադարձել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Իսմաիլ Քահրամանի նախօրեին հնչեցրած այն տեսակետին, թե Արցախի հարցը նաև Թուրքիայի խնդիրն է, իսկ Կիպրոսինը՝ Ադրբեջանի:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Թուրքիան ու Ադրբեջանը ոչ միայն չեն դադարում ժխտումը, այլ նաեւ պանթուրքիզմ ու հայատյացություն են քարոզում: Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին»:

Шармазанов: ''Скорее Дунай изменит свое русло, чем пантюркизм достигнет своей цели''
25 мая вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения – Словакия Эдуард Шармазанов в сопровождении руководителя группы дружбы Словакия – Армения Д.Титела, Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Словацкой Республике Т.Сейраняна и посла РФ А.Федотова возложил венок к увековечивающему жертв Геноцида армян хачкару на берегу Дуная, почтив молчанием память Св.Мучеников, сообщает пресс-служба НС Армении.
Вице-спикер НС в своем слове коснулся высказанной накануне председателем турецкого парламента Исмаилом Каграманом точки зрения, что Арцахский вопрос – это также проблема Турции, а Кипрский – Азербайджана.
''Турция и Азербайджан не только не отказываются от политики отрицания, но и пропагандируют пантюркизм и ненависть к армянам. Скорее Дунай изменит свое русло, чем пантюркизм достигнет своей цели''.