Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը Բրատիսլավայում մայիսի 25-ին Սլովակիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դուշան Տիտելի, Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի ու ՌԴ դեսպան Ալեքսեյ Ֆեդոտովի ուղեկցությամբ ծաղկեպսակ է դրել Դանուբ գետի ափին տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին, խոնարհումով ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն իր խոսքում անդրադարձել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Իսմաիլ Քահրամանի նախօրեին հնչեցրած այն տեսակետին, թե Արցախի հարցը նաև Թուրքիայի խնդիրն է, իսկ Կիպրոսինը՝ Ադրբեջանի:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Թուրքիան ու Ադրբեջանը ոչ միայն չեն դադարում ժխտումը, այլ նաեւ պանթուրքիզմ ու հայատյացություն են քարոզում: Ավելի շուտ Դանուբը կփոխի իր հունը, քան պանթուրքիզմը կհասնի իր նպատակին»:

"The Danube Will Change its Course Rather Than Pan-Turkism Will Achieve its Goal'', Sharmazanov
On May 25,  the vice-speaker of the National Assembly of Armenia, head of the Friendship group Armenia – Slovakia, Eduard Sharmazanov, accompanied by the head of the friendship group Slovakia – Armenia D. Tutela, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of RA in the Slovak Republic, Seyranyan, the Ambassador of Russia, A. Fedotov laid a wreath commemorating victims of the Armenian Genocide khachkar on the banks of the Danube, honoring the memory of the SV.Martyrs, NA press-service reports.
The NA vice-speaker in his speech touched upon the point of view expressed by the Turkish Parliament President Ismail Kagraman that the Artsakh issue is also a problem of Turkey and the Cyprus issue is Azerbaijan's.
"Turkey and Azerbaijan not only do not abandon the policy of denial, but also promote pan-Turkism and hatred towards Armenians. Rather, the Danube will change its course than pan-Turkism will achieve its goal''.