Վերին Լարսին այլընտրանքը և ՀՀ իշխանությունների խնդիրը
2011թ-ին Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև կնքված «Մաքսային վարչարարության և ապրանքի առևտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» հիմնարար համաձայնագրի կյանքի կոչման հեռանկարները որոշակիորեն ուրվագծվում են: Ինչպես հայտնի է, համաձայնագիրը ենթադրում է Ռուսաստանից Վրաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռներ տեղափոխելու (շվեյացարական ընկերության մոնիթորինգի ներքո) համար 3 տարանցիկ միջանցքի ստեղծում, ինչն, ըստ էության, հնարավորություն կտա ունենալ այլընտրանք Վերին Լարսին, որը եղանակային պայմանների կամ բնական աղետների հետևանքով պարբերաբար փակվում է՝ խոչընդոտներ ստեղծելով այդ թվում հայկական բեռների համար:
Համաձայնագրով նախատեսված է, որ կողմերը՝ Վրաստանը և Ռուսաստանը, առանձին պայմանագրեր են կնքելու չեզոք երրորդ  կողմի, տվյալ դեպքում՝ SGS Société Générale de Surveillance SA շվեյցարական ընկերության հետ, որն էլ իրականացնելու է բեռների մոնիթորինգը: Վրացական կողմը շվեյցարական ընկերության հետ համաձայնագիրը ստորագրել էր 2017թ-ի դեկտեմբերի 19-ին, իսկ ռուսական կողմn ընդամենը օրեր առաջ՝  մայիսի 18-ին, նույնպես ստորագրեց համանման համաձայնագիր:
Ըստ էության շվեյցարական ընկերության հետ պայմանագրերի կքնմամբ կողմերն ավարտել են այն ընթացակարգերի իրականացումը, որոնք անհրաժեշտ են 2011թ համաձայնագրի գործնական իրականացման մեկնարկի համար:
Չնայած այս ամենին, 2011թ. համաձայնագրի լիարժեք կյանքի կոչման և առևտրային միջանցնքերի բացման մասին խոսելու համար դեռևս վաղ է: Այժմ ընթացակարգային փուլին հաջորդելու է տեխնիկական և քաղաքական պայմանավորվածությունների փուլը: Այս ուղղությամբ առաջին քայլն արվեց մայիսի 24-ին Պրահայում, որտեղ Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի միջև կայացած հանդիպման շրջանակներում համաձայնագրի կյանքի կոչման խնդիրը եղել է քննարկման գլխավոր թեման: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ հանձնաժողով, որը կզբաղվի համաձայնագրի լիարժեք իրականացման խնդիրներով:
Չնայած կողմերը հայտարարում են, որ պատրաստ են համաձայնագրի իրականացմանը, և խնդիրը չպետք է քաղաքականացվի, այնուամենայնիվ համաձայնագրի շուրջ ձևավորված քաղաքական ֆոնը շարունակում է մնալ ակտուալ և լրջագույն մարտահրավեր դրա կյանքի կոչման ճանապարհին: Հաշվի առնելով, որ նախատեսվող 3 առևտրային միջանցքներից մեկը պետք է անցնի Աբխազիայի, իսկ մյուսը՝ Հարավային Օսիայի տարածքով, ժամանակին՝ համաձայնագրի պատրաստման փուլում, փորձ է արվել գտնել դրանց սահմանման փոխադարձաբար ընդունելի տարբերակ՝ փաստաթղթում ամրագրելով բոլոր միջանցքների միայն աշխարհագրական կոորդինատները՝ առանց որևէ տեղանվան:
Չնայած տվյալ մոտեցման ողջ ռացիոնալությանը, այնուամենայնիվ, թե՛ համաձայնագրի երկու կողմերից, թե՛ Աբխազիայից և Հվ. Օսիայից պարբերաբար հնչում են համաձայնագրի վերաբերյալ շահարկումներ պարունակող հայտարարություններ, ինչն, անշուշտ, առաջացնում է ոչ միանշանակ արձագանքներ: Հաշվի առնելով այա հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ վրացական ընդդիմությունը բավական քննադատական մոտեցում է որդեգրել տվյալ համաձայնագրի հետ կապված՝ հոկտեմբերին նախատեսված նախագահական ընտրություններին ընդառաջ համաձայնագրի կյանքի կոչման ուղղությամբ ցանկացած քայլ կատարելիս վրացական իշխանությունները ստիպված են լինել բավական զգուշավոր: Միևնույն ժամանակ, պետք է ընդգծել, որ 2011 թվականի ռուս-վրացական համաձայնագրի լիարժեք իրականացման հնարավորությունը և արագությունը կախված է նաև կողմերի միջև հնարավոր քաղաքական պայմանավորվածություններից:
Նման իրողությունների պարագայում որոշակի կառուցողական դերակատարում կարող են ստանձնել Հայաստանի նոր իշխանությունները՝ հաշվի առնելով մի կողմից այլընտրանքային առևտրային միջանցքների կարևորությունը մեր տնտեսության համար, մյուս կողմից՝ թե՛ Մոսկվայի, թե՛ Թբիլիսիի հետ հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Ներկայիս պայմաններում բավական արդարացված կարող է լինել փակ ձևաչափով պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը երկու երկրների հետ՝ փորձելով նպաստել համաձայնագրի հնարավորինս արագ կյանքի կոչման գործընթացին և կողմերի միջև առկա հակասությունների հաղթահարմանը:

Альтернатива Верхнему Ларсу и задача властей Армении
Перспективы воплощения в жизнь соглашения между правительством Российской Федерации и правительством Грузии об основных принципах механизма таможенного администрирования и мониторинга торговли товарами, подписанного в 2011 году, определенно вырисовываются. Как известно, соглашение подразумевает создание трех транзитных коридоров для перемещения грузов из России в Грузию и в обратном направлении (под мониторингом швейцарской компании), что, по сути, даст возможность иметь альтернативу Верхнему Ларсу, который в результате погодных условий или стихийных бедствий периодически закрывается, создавая препятствия в том числе и для армянских грузов.
Соглашением предусмотрено, что стороны - Грузия и Россия - подпишут отдельные контракты с третьей нейтральной стороной, в данном случае со швейцарской компанией SGS Société Générale de Surveillance SA, которая и будет осуществлять мониторинг грузов. Грузинская сторона подписала соглашение со швейцарской компанией 19-го декабря 2017 года, а российская сторона всего несколько дней назад, 18 мая, также подписала аналогичное соглашение.
На самом деле, подписанием договоров со швейцарской компанией стороны завершили процедуры, необходимые для запуска практической реализации соглашения 2011 года.
Несмотря на все это, еще рано говорить о полном воплощении соглашения 2011 года  в жизнь и об открытии торговых коридоров. В настоящее время за процессуальным этапом последует этап технических и политических договоренностей. Первый шаг в этом направлении был сделан 24-го мая в Праге, где в рамках встречи между спецпредставителем премьер-министра Грузии Зурабом Абашидзе и заместителем министра иностранных дел России Григорием Карасиным вопрос о воплощении в жизнь соглашения был главной темой обсуждения. Были достигнуты договоренности о создании совместной комиссии, которая займется проблемами полной реализации соглашения.
Хотя обе стороны заявляют, что готовы к реализации соглашения и вопрос не должен политизироваться, тем не менее сформировавшийся в результате соглашения политический фон продолжает оставаться актуальным и серьезным вызовом на пути воплощения его в жизнь. Учитывая, что один из трех намеченных торговых коридоров должен пройти в Абхазии, другой в Южной Осетии,  на стадии подготовки соглашения в свое время была сделана попытка найти взаимоприемлемый вариант названия этих коридоров - путем фиксации в документе только географических координат всех коридоров без каких-либо наименований.
Несмотря на всю рациональность данного подхода, тем не менее - как из двух сторон соглашения, так и из Абхазии и Южной Осетии - регулярно звучат заявления, содержащие спекуляции по поводу соглашения, что, безусловно, вызывает неоднозначные отзывы. С учетом этого обстоятельства, а также того, что грузинская оппозиция имеет достаточно критический подход по отношению к данному соглашению, грузинские власти должны быть довольно осторожны при совершении любого шага по воплощению соглашения в жизнь, особенно накануне президентских выборов в октябре. В то же время следует подчеркнуть, что возможность и скорость полной реализации российско-грузинского соглашения 2011 года зависят также от возможных политических договоренностей между сторонами.
При таком раскладе определенную конструктивную роль могут взять на себя новые власти Армении, учитывая с одной стороны важность альтернативных торговых коридоров для нашей экономики, с другой стороны - высокий уровень отношений как с Москвой, так и с Тбилиси. В нынешних условиях достаточно оправданным может быть периодическое проведение консультаций с обеими странами в закрытом формате с предложением способствовать процессу скорейшего воплощения в жизнь соглашения и преодолению противоречий между сторонами.