Վերին Լարսին այլընտրանքը և ՀՀ իշխանությունների խնդիրը
2011թ-ին Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև կնքված «Մաքսային վարչարարության և ապրանքի առևտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» հիմնարար համաձայնագրի կյանքի կոչման հեռանկարները որոշակիորեն ուրվագծվում են: Ինչպես հայտնի է, համաձայնագիրը ենթադրում է Ռուսաստանից Վրաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռներ տեղափոխելու (շվեյացարական ընկերության մոնիթորինգի ներքո) համար 3 տարանցիկ միջանցքի ստեղծում, ինչն, ըստ էության, հնարավորություն կտա ունենալ այլընտրանք Վերին Լարսին, որը եղանակային պայմանների կամ բնական աղետների հետևանքով պարբերաբար փակվում է՝ խոչընդոտներ ստեղծելով այդ թվում հայկական բեռների համար:
Համաձայնագրով նախատեսված է, որ կողմերը՝ Վրաստանը և Ռուսաստանը, առանձին պայմանագրեր են կնքելու չեզոք երրորդ  կողմի, տվյալ դեպքում՝ SGS Société Générale de Surveillance SA շվեյցարական ընկերության հետ, որն էլ իրականացնելու է բեռների մոնիթորինգը: Վրացական կողմը շվեյցարական ընկերության հետ համաձայնագիրը ստորագրել էր 2017թ-ի դեկտեմբերի 19-ին, իսկ ռուսական կողմn ընդամենը օրեր առաջ՝  մայիսի 18-ին, նույնպես ստորագրեց համանման համաձայնագիր:
Ըստ էության շվեյցարական ընկերության հետ պայմանագրերի կքնմամբ կողմերն ավարտել են այն ընթացակարգերի իրականացումը, որոնք անհրաժեշտ են 2011թ համաձայնագրի գործնական իրականացման մեկնարկի համար:
Չնայած այս ամենին, 2011թ. համաձայնագրի լիարժեք կյանքի կոչման և առևտրային միջանցնքերի բացման մասին խոսելու համար դեռևս վաղ է: Այժմ ընթացակարգային փուլին հաջորդելու է տեխնիկական և քաղաքական պայմանավորվածությունների փուլը: Այս ուղղությամբ առաջին քայլն արվեց մայիսի 24-ին Պրահայում, որտեղ Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի միջև կայացած հանդիպման շրջանակներում համաձայնագրի կյանքի կոչման խնդիրը եղել է քննարկման գլխավոր թեման: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ հանձնաժողով, որը կզբաղվի համաձայնագրի լիարժեք իրականացման խնդիրներով:
Չնայած կողմերը հայտարարում են, որ պատրաստ են համաձայնագրի իրականացմանը, և խնդիրը չպետք է քաղաքականացվի, այնուամենայնիվ համաձայնագրի շուրջ ձևավորված քաղաքական ֆոնը շարունակում է մնալ ակտուալ և լրջագույն մարտահրավեր դրա կյանքի կոչման ճանապարհին: Հաշվի առնելով, որ նախատեսվող 3 առևտրային միջանցքներից մեկը պետք է անցնի Աբխազիայի, իսկ մյուսը՝ Հարավային Օսիայի տարածքով, ժամանակին՝ համաձայնագրի պատրաստման փուլում, փորձ է արվել գտնել դրանց սահմանման փոխադարձաբար ընդունելի տարբերակ՝ փաստաթղթում ամրագրելով բոլոր միջանցքների միայն աշխարհագրական կոորդինատները՝ առանց որևէ տեղանվան:
Չնայած տվյալ մոտեցման ողջ ռացիոնալությանը, այնուամենայնիվ, թե՛ համաձայնագրի երկու կողմերից, թե՛ Աբխազիայից և Հվ. Օսիայից պարբերաբար հնչում են համաձայնագրի վերաբերյալ շահարկումներ պարունակող հայտարարություններ, ինչն, անշուշտ, առաջացնում է ոչ միանշանակ արձագանքներ: Հաշվի առնելով այա հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ վրացական ընդդիմությունը բավական քննադատական մոտեցում է որդեգրել տվյալ համաձայնագրի հետ կապված՝ հոկտեմբերին նախատեսված նախագահական ընտրություններին ընդառաջ համաձայնագրի կյանքի կոչման ուղղությամբ ցանկացած քայլ կատարելիս վրացական իշխանությունները ստիպված են լինել բավական զգուշավոր: Միևնույն ժամանակ, պետք է ընդգծել, որ 2011 թվականի ռուս-վրացական համաձայնագրի լիարժեք իրականացման հնարավորությունը և արագությունը կախված է նաև կողմերի միջև հնարավոր քաղաքական պայմանավորվածություններից:
Նման իրողությունների պարագայում որոշակի կառուցողական դերակատարում կարող են ստանձնել Հայաստանի նոր իշխանությունները՝ հաշվի առնելով մի կողմից այլընտրանքային առևտրային միջանցքների կարևորությունը մեր տնտեսության համար, մյուս կողմից՝ թե՛ Մոսկվայի, թե՛ Թբիլիսիի հետ հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Ներկայիս պայմաններում բավական արդարացված կարող է լինել փակ ձևաչափով պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը երկու երկրների հետ՝ փորձելով նպաստել համաձայնագրի հնարավորինս արագ կյանքի կոչման գործընթացին և կողմերի միջև առկա հակասությունների հաղթահարմանը:

The Alternative to Upper Lars and the Task of New Authorities in Armenia
The prospects of implementing the Basic Agreement on the ''Basic Principles of 'Customs Administration and Commodity Trade Monitoring Mechanism'', signed between Russia and Georgia in 2011, are outlined in some ways. As known, the agreement envisages creation of 3 transit corridors for transportation of cargoes from Russia to Georgia and vice versa (under the supervision of the Swiss monitoring company), which, in essence, will give an opportunity to have an alternative to Upper Lars, which occasionally is closed due to weather conditions or natural disasters: which is an obstacle to transportation of Armenian cargoes, as well.
The agreement stipulates that the parties, Georgia and Russia, will sign individual contracts with a neutral third party, in this case with the Swiss company SGS, which will carry out the cargo monitoring. The Georgian side signed an agreement with the Swiss company on December 19, 2017, and the Russian side signed a similar agreement just few days ago, on May 18.
In essence, the parties have concluded contracts with the Swiss company in order to complete the procedures required for the launch of the 2011 agreement.
Despite all this, it is still too early to speak about the full implementation of the agreement and the opening of the commercial corridors. Now the stage of technical arrangements will follow. The first step in this direction was made on May 24 in Prague, where the issue of implementation of the agreement was the main topic of the discussion within the framework of the meeting between Georgian Prime Minister's Special Representative Zurab Abashidze and Russian Deputy Foreign Minister Grigory Karasin. An agreement was reached to set up a joint commission that will deal with the full implementation of the agreement.
Although the parties state that they are ready to implement the agreement, and the issue should not be politicized, the political background around the agreement remains an actual and serious challenge to its realization. Taking into consideration that one of the three planned commercial corridors should pass through Abkhazia and the other one through South Ossetia, in the course of the preparation phase of the agreement, an attempt has been made to find a mutually acceptable variant of their definition, fixing only the geographical coordinates of all corridors in the document without giving any names.
Despite all the rationality of the approach, however, both sides of the agreement - Abkhazia and South Ossetia, regularly make statements containing speculations about the agreement, which, of course, creates unequivocal reactions. Taking into consideration the circumstance and the fact that the Georgian opposition has adopted a critical approach regarding the agreement, the Georgian authorities have to be careful when making any step towards the realization of the agreement ahead of the October presidential election. At the same time, it should be underlined that the possibility and speed of the full implementation of the Russian-Georgian agreement of 2011 depends on possible political arrangements between the parties.
In case of such realities, the new authorities of Armenia can take a certain constructive role taking into consideration the importance of alternative trade corridors for our economy, on the one hand, and   the high level of relations with Moscow and Tbilisi, on the other hand. Under the present conditions, fair justification may be the holding of periodic consultations with the two countries in an attempt to facilitate the process of implementation of the agreement as soon as possible and to overcome contradictions between the parties.