Թբիլիսիում կայացել են Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների բարձր մակարդակի բանակցությունները (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Թբիլիսիի «Հերոսների» հրապարակ, ծաղկեպսակ դրել հուշակոթողին, այնուհետև ուղևորվել կառավարություն: Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի առանձնազրույցը, որի ընթացքում Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերն անդրադարձել են հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգային հարցերին և դրանց զարգացման հեռանկարներին:
Վարչապետերի առանձնազրույցին հաջորդել է երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Վրաստանի վարչապետը ողջունել է հայաստանյան գործընկերներին ու ևս մեկ անգամ շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու և Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյակի կապակցությամբ: Վրաստանի վարչապետն ընդգծել է, որ իր գլխավորած կառավարությունը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել՝ ընդլայնելու երկու երկրների հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում և նոր ազդակ հաղորդելու հայ-վրացական կապերին: «Մենք մեծ ուշադրությամբ էինք հետևում Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին: Մեր բարեկամ հայ ժողովուրդը ցուցաբերեց միասնականություն, ինչի արդյունքում ժողովրդավարական ճանապարհով տեղի ունեցավ իշխանության խաղաղ փոխանցում: Ցանկանում եմ վստահեցնել, որ կանենք ամեն ինչ մեր հարաբերություններին նոր թափ հաղորդելու և առկա ողջ ներուժն իրացնելու համար: Ունենք լավ հնարավորություն երկու բարեկամ ժողովուրդների հարաբերությունների նոր փուլը սկսելու համար»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանը և Վրաստանը պատմական խորը արմատներ ունեն: «Պատահական չէ, որ իմ առաջին օտարերկրյա պաշտոնական այցը կատարում եմ եղբայրական Վրաստան, որի հետ մեզ կապում են հազարամյակների պատմական սերտ առնչությունները, բարեկամությունն ու փոխադարձ հարգանքը: Հավատացած եմ, որ մեր երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող ջերմ հարաբերություններով պայմանավորված՝ միջպետական երկխոսությունն ամուր հիմք կստեղծի մեր համագործակցության առավել ամրապնդման համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ Վրաստանի իր գործընկերոջ հետ երկկողմ հարաբերությունների մասին մտածում են միանման: Վարչապետը շնորհավորել է Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին Վրաստանի պետական անկախության վերականգնման 100-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ և անդրադարձել Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադաձություններին՝ ընդգծելով, որ թավշյա ոչ բռնի իշխանափոխությունը հանդիսանում էր մեր ժողովրդի կամքի դրսևորումը և չունի որևէ աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ:
ՀՀ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների վերընթաց զարգացումը շարունակելու է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում: Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը շահագրգռված է գործադրել հնարավոր ջանքերը Վրաստանի հետ հարուստ փոխգործակցությանը նոր որակ հաղորդելու ուղղությամբ: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այս այցի ընթացքում կողմերը կնախանշեն համագործակցության նոր հնարավորությունները և ուղղությունները՝ ի շահ երկու պետությունների և ժողովուրդների: «Կցանկանայի ընդգծել, որ մենք պատրաստ ենք անկեղծ և անկաշկանդ մթնոլորտում քննարկել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, ինչը հարիր է երկու հարևան և եղբայրական պետություններին: Վստահ եմ, որ մեր հարաբերություններում շարունակելու ենք առաջնորդվել այն սկզբունքով, որ մեր միջև անլուծելի հարցեր չկան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերը քննարկել են առևտրատնտեսական, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում հայ-վրացական համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության մակարդակից և կարևորել տրանսպորտային հաղորդակցության բնագավառում հետագա զարգացման հեռանկարները: Նիկոլ Փաշինյանը և Գիորգի Կվիրիկաշվիլին համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական համագործակցությունը կարող է խթանել երկկողմ առևտրաշրջանառության աճը: Ծրագրերի և առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման առումով կարևորվել է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին և այն որպես երրորդ երկրների շուկաներն ավելի հասանելի դարձնելու հարթակ օգտագործելու հնարավորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Գիորգի Կվիրիկաշվիլին անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և կարևորել անվտանգության ու կայունության պահպանումը:
Պատմամշակութային կապերի սերտացման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են մշակութային հարուստ ժառանգության պահպանումը: Նիկոլ Փաշինյանը Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին հրավիրել է Հայաստան:

В Тбилиси прошли межправительственные армяно-грузинские переговоры на высшем уровне (фотографии)
Находящийся с официальным визитом в Грузии премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил площадь Героев Тбилиси, возложил венок к памятнику, затем направился в правительство.
После официальной церемонии встречи состоялась беседа Никола Пашиняна и Гиоргия Квирикашвили в формате тет-а-тет, в ходе которой премьер-министры Армении и Грузии коснулись вопросов армяно-грузинской повестки и перспектив их развития.
После беседы премьер-министров состоялась встреча официальных делегаций двух стран в расширенном составе. Премьер-министр Грузии приветствовал армянского коллегу и еще раз поздравил Никола Пашиняна с избранием на должность премьер-министра РА и в связи со 100-летием Первой Республики Армения. Премьер-министр Грузии подчеркнул, что возглавляемое им правительство готово предпринять шаги для расширения отношений двух стран в разных областях и придать новый импульс армяно-грузинским связям. "Мы с большим вниманием следим за происходящими в Армении последними событиями. Наш дружественный армянский народ продемонстрировал единство, в результате чего демократическим путём произошла мирная передача власти. Хотим заверить, что сделаем всё для придания новой энергии нашим отношениям и для реализации всего существующего потенциала. У нас есть хорошая возможность, чтобы начать новый этап в отношениях двух дружественных народов", - сказал премьер-министр Грузии.
Никол Пашинян, выразив благодарность за теплый приём, отметил, что Армения и Грузия имеют глубокие исторические связи. "Не случайно, что мой первый зарубежный официальный визит происходить в братскую Грузию, с которой нас тысячелетиями связывают тесные исторические контакты, дружба и взаимное уважение. Я убежден, что существующие между нашими двумя странами и народами тесные отношения и обусловленный ими межгосударственный диалог создадут прочную основу для ещё большего укрепления нашего сотрудничества", - сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что они с грузинским коллегой вместе думают о двусторонних отношениях. Премьер-министр поздравил Гиоргия Квирикашвили со 100-летним юбилеем восстановления государственного суверенитета Грузии и коснулся произошедших в Армении политических событий, подчеркнув, что бархатная ненасильственная смена власти явилась проявлением воли нашего народа и не имеет геополитического подтекста.
Глава правительства РА подчеркнул, что восходящее развитие отношений с Грузией продолжит оставаться в ряду внешнеполитических приоритетов Армении. Никол Пашинян заверил, что новое правительство Армении заинтересовано приложить возможные усилия для придания нового качества богатому взаимодействию с Грузией. Премьер-министр выразил убеждение, что в ходе этого визита стороны наметят новые возможности и направления сотрудничества во благо двум государствам и народам. "Хотел бы подчеркнуть, что мы готовы в искренней и непосредственной атмосфере обсудить вопросы повестки двусторонних отношений, как и подобает двум соседним и братским государствам. Мы уверены, что наши отношения продолжат руководствоваться тем принципом, что между нами нет неразрешимых вопросов", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министры Армении и Грузии обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-грузинского сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, транспортной, сельскохозяйственной, туристической, культурной сфер. Собеседники выразили удовлетворение по поводу уровня сотрудничества в сфере энергетики и подчеркнули важность перспектив дальнейшего развития в сфере транспортных коммуникаций. Никол Пашинян и Гиоргий Квирикашвили выразили уверенность, что экономическое сотрудничество может стимулировать рост двустороннего товарооборота. В плане расширения программ и торгово-экономических отношений подч"ркнута важность свободной экономической зоны Мегри и возможность использования е" как площадку для того, чтобы сделать рынки третьих стран более доступными.
Никол Пашинян и Гиоргий Квирикашвили коснулись также региональных проблем и подчеркнули важность сохранения безопасности и стабильности.
В контексте укрепления историко-культурных связей собеседники подчеркнули важность сохранения богатого культурного наследия. Никол Пашинян пригласил Гиоргия Квирикашвили в Армению.