Նիկոլ Փաշինյանը և Գիորգի Մարգվելաշվիլին քննարկել են հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր
Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ։
Ողջունելով ՀՀ վարչապետին՝ Գիորգի Մարգվելաշվիլին բարձր է գնահատել երկու երկրների կառավարությունների միջև տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները և նշել, որ քննարկված հարցերն ու նախաձեռնությունները խթան կհանդիսանան հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: «Ուրախ եմ հանդիպելու Հայաստանի ժողովրդավար վարչապետին: Հույս ունեմ, որ Ձեր այցը նոր երանգ կհաղորդի հայ-վրացական հարաբերություններին, որոնք ունեն բազմադարյա պատմություն»,- ասել է Վրաստանի նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում պարոն Մարգվելաշվիլիին հանդիպելու և երկու երկրների հարաբերությունների հետագա խորացման ու զարգացման հեռանկարները քննարկելու հնարավորության համար: «Ուրախ եմ, որ իմ այցը Վրաստան կայանում է մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական զարգացումների ֆոնին, համոզված եմ, որ ժողովրդավարությունը մեր երկրների համար ունի կենսական նշանակություն: Մեր ժողովուրդների համոզմունքը երկկողմ հարաբերություններում հիմնված է սիրո և համերաշխության վրա, և մենք ջանքեր չենք խնայի դրանց նոր թափ հաղորդելու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ հանդիպման ընթացքում կկարողանան ուրվագծել միջպետական համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ:
Վարչապետը նշել է, որ 2018 թվականը Հայաստանի համար չափազանց հագեցած է մասշտաբային միջոցառումների տեսանկյունից և հույս հայտնել, որ Գիորգի Մարգվելաշվիլիին հանդիպելու ևս մեկ առիթ կլինի աշնանը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Գիորգի Մարգվելաշվիլին քննարկել են հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր:

Пашинян и Маргвелашвили обсудили ряд вопросов повестки армяно-грузинских отношений
В ходе официального визита в Грузию состоялась беседа премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Грузии Гиоргием Маргвелашвили. Об этом сообщет пресс-служба правительства РА.
Приветствуя премьер-министра РА, Гиорги Маргвелашвили высоко оценил итоги встречи, состоявшейся между правительствами двух стран и отметил, что обсуждавшиеся вопросы и инициативы явятся стимулом для дальнейшего развития и укрепления отношений. "Я рад встретиться с демократическим премьер-министром Армении. Надеюсь, что Ваш визит придаст новый оттенок армяно-грузинским отношениям, которые имеют многовековую историю", - сказал президент Грузии.
Никол Пашинян отметил, что рад возможности в рамках официального визита в Грузию встретиться и обсудить с господином Маргвелашвили перспективы дальнейшего углубления и развития отношений двух стран. "Я рад, что мой визит в Грузию проходит на фоне происходящих в нашей стране демократических процессов, уверен, что демократия имеет для наших стран жизненно важное значение. Убеждённость наших стран в двусторонних отношениях основана на любви и согласии, и мы не пожалеем усилий, чтобы придать им новый размах", - сказал Никол Пашинян, выразив уверенность, что в ходе встречи они смогут наметить новые возможности межгосударственного сотрудничества.
Премьер-министр отметил, что 2018 год для Армении чрезвычайно насыщен масштабными мероприятиями, и выразил надежду, что будет ещё один повод встретиться с Гиоргием Маргвелашвили осенью в рамках предстоящего в Ереване 17-го саммита Франкофонии.