Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերում է քաղաքական և քաղաքացիական բարձր գիտակցություն. Արմեն Սարգսյան
Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի տեսակետը ճշտելու նպատակով 168.am-ը հարց է ուղղել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությանը, որտեղից պատասխանել են, որ նախագահն անընդհատ կապի մեջ է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ։ Ստորև ներկայացնում ենք հարցն ու պատասխանը.
-Ինչպե՞ս է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը գնահատում Ստեփանակերտում ծայր առած բողոքի գործողությունները:
-Հանրապետության նախագահը ողջունում է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և Հայաստանի վարչապետի հորդորի հիման վրա Ստեփանակերտում բողոքի գործողությունների դադարեցումը: Նախագահ Սարգսյանն ամենօրյա կապի մեջ է Արցախի նախագահի հետ, ստեղծված իրավիճակի շուրջ խորհրդակցում է նաև Արցախի նախկին ղեկավարության և հեղինակավոր մարդկանց հետ:
Նախագահը գոհունակություն է հայտնում, որ Արցախի իշխանություններն արագ արձագանքեցին ցավալի միջադեպին, այն դատապարտվեց, որակվեց անթույլատրելի և ստացավ իրավական գնահատական: Արցախի Ազգային ժողովում ստեղծվեց քննիչ հանձնաժողով ստեղծված վիճակի մասին համապարփակ քննարկումների հարցերով:
Միջադեպի շուրջ ծավալված զարգացումները ցույց են տալիս, որ Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերում է քաղաքական և քաղաքացիական բարձր գիտակցություն:
Նախագահը կիսում է այն գնահատականը, որ Արցախի համար բացառիկ արժեքներ են ներքին կայունությունը, պետական հիմքերի անսասանությունը, երկրի անվտանգության և պաշտպանողունակության հետևողական բարձրացումը, որին հնարավոր է հասնել Արցախի բնակիչների աշխատանքի և կյանքի խաղաղ պայմանների ապահովման և կենսապայմանների բարելավման նպատակով սոցիալ-տնտեսական հարցերի լուծման միջոցով:

The Public Relations department of the Armenian Presidential staff gave a comment to 168.am in regards to President Armen Sarkissian's opinion on the Artsakh events, Armenpress reports. Below are the question and answer:
-How does President Armen Sarkissian assess the protests in Stepanakert?
-The President of the Republic welcomes suspension of protests in Stepanakert based on the agreements reached with President of Artsakh Bako Sahakyan and call of Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan. President Sarkissian is in contact with the President of Artsakh, consults with the former leadership and prominent people of Artsakh.
The President expresses satisfaction that the Artsakh authorities quickly reacted to that painful incident, it was condemned, called unacceptable and received a legal assessment. An investigative committee has been established in the Artsakh parliament aimed at comprehensively discussing the current situation.
The developments over this incident show that the people of Artsakh demonstrate high political and civic consciousness.
The President shares the estimate that domestic stability, unshakable state grounds, consistent increase of the country's security and defense capacity, which can be achieved by the work of the Artsakh people and ensuring peaceful conditions for life and solving socio-economic issues aimed at improving living standards, are unique values for Artsakh.