Հունիսի 7-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից անցկացվող դիտարկումների կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ լարվածության սրմանն ուղղված Ադրբեջանի մարտավարությունը վերջին շրջանում կիրառվում է ոչ միայն արցախյան, այլև այլ ուղղություններով, ինչը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը։

On June 7, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk.
During the meeting, the sides discussed issues related to the organization of the monitoring conducted by the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
Special attention was paid to the situation on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. In this context, Masis Mayilian stressed that Azerbaijan's tactics on escalating tensions had been  used lately not only in the Artsakh direction, but in other directions as well, which can lead to the destabilization of the situation in the region.