Թուրքիա. արտակարգ դրության ռեժիմը հնարավոր է չեղարկեն ընտրություններից հետո
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է երկրում արտակարգ դրության ռեժիմը հունիսի 24-ին կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններից հետո չեղարկելու հնարավորության մասին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Արտակարգ դրության ռեժիմը Թուրքիայում հայտարարվել էր 2016 թվականի հեղափոխության փորձից հետո 3 ամիս ժամկետով: Այն կառավարության որոշմամբ և խորհրդարանի հաստատմամբ 7 անգամ հետաձգվել էր եռամսյա ժամկետով: Արտակարգ դրության ռեժիմը հերթական անգամ երկարաձգվել էր ապրիլի 18-ին: Թուրքական ընդդիմությունը, ինչպես նաև ԵՄ մի շարք ղեկավարներ, քննադատում էին ռեժիմի երկարաձգումը, քանի որ, իրենց կարծիքով, դա սպառնում է երկրի քաղաքացիների իրավունքներին և ազատություններին:
«Ընտրություններից հետո հնարավոր է՝ խոսք գնա արտակարգ դրության ռեժիմը չեղարկելու մասին», - ասել է Էրդողանը:

Турция: режим ЧП собираются отменить после выборов
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил о возможности отмены режима чрезвычайного положения в стране после президентских и парламентских выборов 24 июня, пердает РИА Новости.
Режим ЧП был введен в Турции после попытки переворота в июле 2016 года сроком на три месяца. Он семь раз продлевался на трехмесячный срок решением правительства, одобренным парламентом. В очередной раз режим ЧП был продлен 18 апреля. Турецкая оппозиция, а также ряд лидеров ЕС критиковали продление режима ЧП, так как это, по их мнению, угрожает правам и свободам граждан страны.