Երևանն ու Մոսկվան կքննարկեն ՀՕՊ միացյալ համակարգի ստեղծման մանրամասները
Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները հունիսի 19-21-ը Մոսկվայում կմասնակցեն «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված  համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագրի դրույթների իրականացման ու կանոնակարգերի մշակման աշխատանքային քննարկումներին: Այս մասին հայտնում է պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հիշեցնենք` Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) միացյալ տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագիրը Հայաստանի ու Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարները ստորագրել են 2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում:
Միավորված համակարգի հիմնական խնդիրը մարտական հերթապահության կազմակերպումն ու իրականացումն է Կովկասի հավաքական անվտանգության տարածաշրջանում, ինչպես նաև միավորված համակարգի սպառազինության և ռազմատեխնիկայի մշտական պատրաստության ապահովումը:

Ереван и Москва обсудят совместную систему ПВО
Представители министерств обороны Армении и России с 19 по 21 июня в Москве проведут рабочие обсуждения, связанные с реализацией соглашения о создании совместной системы противовоздушной обороны. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Речь идет о соглашении "О создании объединенной армяно-российской региональной системы ПВО в Кавказском регионе коллективной безопасности". Договор был подписан 23 декабря 2015 года в Москве, сроком на 5 лет с возможностью его автоматического продления на 5-летние периоды.
"Основными задачами региональной системы ПВО являются: организация и несение боевого дежурства по противовоздушной обороне в Кавказском регионе коллективной безопасности; поддержание системы боевого управления, а также вооружения и военной техники войск (сил) ПВО в постоянной готовности к применению; осуществление взаимодействия с войсками (силами), входящими в состав других региональных систем противовоздушной обороны", - говорится в сообщении ведомства.