Մակեդոնիայի խորհրդարանը վավերացրեց երկրի անվանումը փոխելու համաձայնագիրը
Մակեդոնիայի խորհրդարանը վավերացրել Է երկրի անվանումը «Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության» փոխելու վերաբերյալ Հունաստանի հետ կնքված համաձայնագիրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Ինտերֆաքս»-ը, հայտնել են եվրոպական ԶԼՄ-ները:
Նշվում Է, որ Աթենքի հետ ստորագրված համաձայնագիրը պաշտպանել Է մակեդոնական խորհրդարանի անդամների մեծամասնությունը՝ 69 մարդ: Ընդ որում՝ ընդդիմադիր Մակեդոնիայի ազգային միասնության դեմոկրատական կուսակցության անդամները հրաժարվել են մասնակցել քվեարկությանը:
Այժմ Մակեդոնիայում պետք Է կայանա հանրաքվե, որտեղ երկրի քաղաքացիները կկարողանան քվեարկել Աթենքի հետ համաձայնագրի օգտին կամ դրա դեմ: Հանրաքվեի անցկացումը պլանավորված է աշնանը:

Парламент Македонии утвердил соглашение по изменению названия страны
Парламент Македонии ратифицировал договоренность с Грецией об изменении названия страны на "Республику Северная Македония", как передает Interfax.ru, сообщают европейские СМИ.
В сообщениях отмечается, что соглашение с Афинами поддержало большинство членов македонского парламента - 69 человек. При этом члены оппозиционной Демократической партии македонского национального единства отказались от участия в голосовании.
Теперь в Македонии должен состояться референдум, на котором граждане смогут проголосовать в поддержку или против соглашения с Афинами. Его проведение запланировано на осень.