ԱՄՆ-ը դուրս է եկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդից
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին և ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Փոմփեոն հայտարարել են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդից Միացյալ Նահանգների դուրս գալու մասին:
«ԱՄՆ-ը պաշտոնապես դուրս է գալիս ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդից: Միևնույն ժամանակ ես ցանկանում եմ հստակեցնել, որ այդ քայլը նահանջ չէ մարդու իրավունքների ոլորտում պարտականություններից», - ասել է Հեյլին:
Նրա խոսքերով, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը վերածվել է քաղաքական նախապաշարմունքների պահեստի և մեղադրել է վերջինիս կանխակալության մեջ, որը պարբերաբար արտահայտվում է հակաիսրայալական հայտարարություններով:

The United States announced Tuesday it was leaving the United Nations’ Human Rights Council, with Ambassador Nikki Haley calling it “an organization that is not worthy of its name.” It was the latest withdrawal by the Trump administration from an international institution, Time reports.
Haley, Trump’s envoy to the U.N., lambasted the council for “its chronic bias against Israel” and lamented the fact that its membership includes accused human rights abusers such as China, Cuba, Venezuela and the Democratic Republic of Congo.
“We take this step because our commitment does not allow us to remain a part of a hypocritical and self-serving organization that makes a mockery of human rights,” Haley said.