ԵՄ-ն պատասխան միջոցներ է ընդունել պողպատի և ալյումինի վրա ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերի դեմ
Եվրամիությունը պատասխան միջոցներ է ձեռնարկել ալյումինի և պողպատի ներմուծման վրա ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված մաքսատուրքերի դեմ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «ՏԱՍՍ», հայտնել է Եվրահանձնաժողովը հունիսի 20-ին հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Եվրահանձնաժողովը հաստատեց պողպատի և ալյումինի վրա ԱՄՆ-ի սակագներին ի պատասխան առևտրի վերահավասարակշռման ԵՄ-ի միջոցների սահմանման մասին դրույթը: Այդ միջոցները գործողության մեջ կդրվեն հունիսի 22-ին և կուղղորդվեն 2,8 միլիարդ եվրո միագումար արժեքով ապրանքների ցուցակ»,- հայտարարել է ԵՀ-ն:
Եվրահանձնաժողովը պարզաբանել է, որ այդ ապրանքները «լրացուցիչ մաքսերով կհարկվեն Եվրամիության սահմաններին»:

ЕС утвердил ответные меры на тарифы США на сталь и алюминий
ЕС принял ответные меры на торговые пошлины США на сталь и алюминий. Об этом сообщила в опубликованном в среду заявлении Еврокомиссия (ЕК), передает ''ТАСС''.
Под ответные пошлины попали товары из США, экспортируемые в 28 стран ЕС на сумму в €2,8 млрд в год, причем не только металлургическая продукция, но также сельскохозяйственные и другие товары.
"Еврокомиссия утвердила положение о введении мер ЕС по ребалансировке торговли в ответ на тарифы США на сталь и алюминий. Эти меры будут введены в действие 22 июня и будут направлены на список товаров суммарной стоимостью в €2,8 млрд", - заявила ЕК.