Բակո Սահակյանը մասնակցել է Մարտակերտի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 28-ին այցելել է Մարտակերտ շրջկենտրոն եւ մասնակցել քաղաքի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությանը:
Աղբյուրի համաձայն՝ Մարտակերտի ազատագրման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ եւ Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար Նախագահ Սահակյանը երկու ազատամարտիկի պարգեւատրել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով, հինգ ազատամարտիկի՝ «Մարտական ծառայություն» մեդալով:
Նախագահ Սահակյանը կարեւորել է Մարտակերտի ազատագրումը ռազմաքաղաքական եւ բարոյական տեսանկյուններից՝ հավելելովոր քաղաքի ազատագրումն ամրապնդեց մեր հաջողությունները եւ դարձավ թշնամու կողմից ավերված շրջանի վերականգնման ու հետագա զարգացման կարեւոր գրավականներից մեկը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել էոր Մարտակերտը պետք է վերականգնի իր երբեմնի փառքըեւ հայրենիքից դուրս ապրող հազարավոր մարտակերտցիներ վերադառնան իրենց հարազատ օջախները:
«Հայրենի հողում ապրելն ու արարելըհայրենիքը պաշտպանելն ու զարգացնելն ամենակարեւոր առաքելությունն է հայ մարդու համարԲոլորիս պարտքն է՝ անել հնարավորն այս ուղղությամբ»,-իր խոսքում նշել է Բակո Սահակյանը:
Տոնակատարությանը ներկա էին պաշտոնատար անձինքներկայացուցիչներ Հայաստանից եւ սփյուռքիցհյուրեր արտերկրից:

President of Artsakh Attends Events Dedicated to 25th Anniversary of Liberation of Martakert Town
On 28 June Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited the Martakert regional center and participated in events dedicated to the 25th anniversary of the town's liberation, the Artsakh Presidential Office told Armenpress.
In connection with the 25th anniversary of the liberation of Martakert and for personal bravery shown during battles for the defense of the Homeland President Sahakyan awarded two volunteers with the "Battle Cross" order of the 2nd degree and five volunteers with the "For service in Battle" medal.
President Sahakyan highlighted the liberation of Martakert from military-political and moral viewpoints, adding that the liberation of the town cemented the country’s success and became one of the crucial guarantees for revitalizing the region destroyed by the enemy and its further development.
The Head of the State underlined that Martakert should reclaim its former glory, and thousands of Martakert residents living away from their Homeland return to their native hearths.
"The most important mission for the Armenians is to live and create in the native land, protect and develop the Motherland. Doing the utmost in this direction is our common duty", stated Bako Sahakyan in his remarks.
High ranking officials, representatives from Armenia and the Diaspora, foreign guests were present at the events.