Ռուսաստանն ու Հայաստանը հարաբերությունները զարգացնում են իրավահավասարության և փոխշահավետության հենքի վրա. Մեդինսկի
Ռուսաստանը և Հայաստանը, լինելով ռազմավարական գործընկերներ, հարաբերությունները զարգացնում են բարեկամության, իրավահավասարության և փոխշահավետության հենքի վրա: Այս մասին Հայ-ռուսական յոթերորդ միջտարածաշրջանային համաժողովի մեկնարկին հայտարարեց Ռուսաստանի մշակույթի նախարար, ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին: Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերը Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ մեծ մաս են կազմում: «Նրա մասնաբաժինը կազմում է մոտավորապես 30 տոկոս և ամեն տարի այդ ծավալներն ավելանում են»,-ասաց նախարարը:
Հայ-ռուսական հարաբերություններում մարզերի միջև անմիջական շփումները կարևոր տեղ են գրավում և դրանց շնորհիվ են իրականություն դառնում շուկաների բացման, առևտրի ազատության և հարաբերությունների իրավահավասարության հիմնարար սկզբունքները: «Սրանք են այն ուղենիշները, որի հիման վրա ստորագրելու ենք մինչև 2021 թվականը միջմարզային համագործակցության ծրագիրը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարեց ՌԴ մշակույթի նախարարը:
2017 թվականի համեմատ 2018 թվականին առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 36 տոկոսով: «Մեծ հեռանկարներ ունենք տեղեկատվահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում, հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի: Այն ընկերությունները, որոնք ՏՏ ոլորտում են աշխատում, հուսով եմ, որ կկարողանան հուսալի գործընկերներ գտնել Հայաստանում: Այստեղ կարևորությունը շարունակում է պահպանել ընդհանուր ներդրումային ֆոնդի ստեղծումը, որը կօգնի ՏՏ ոլորտում նախագծերի ստեղծմանը»,-ասաց Մեդինսկին:
Նա հեռանկար է տեսնում Հայաստանից դեպի Ռուսաստան ավելացնելու բանջարաբոստանային կուլտուրաների արտահանման ուղղությունները: «Այստեղ ևս դինամիկան լավն է: Ամեն տարի հայկական արտադրանքի վաճառքի ծավալներն ավելանում են: Այստեղ կարևոր է ռուսական առևտրային ցանցի և հայկական արտադրողների միջև կապերի ամրապնդումը: Պետք չեն ավելորդ միջանկյալ միջնորդներ»,-ասաց Վլադիմիր Մեդինսկին:

Russia, Armenia Develop Relations Based on Equality and Mutual Benefit - Minister Medinsky
Being strategic partners, Russia and Armenia develop their relations based on friendship, equality and mutual benefit, Vladimir Medinsky, Russian culture minister, head of the Russian delegation, said during the 7th Armenian-Russian Interregional Forum in Yerevan, reports Armenpress. The economic ties with Russia comprise a great part in Armenia’s external trade turnover. “Its share comprises nearly 30%, and these volumes increase every year”, the Russian minister said.
The direct contacts between the provinces play a key role in the Armenian-Russian relations and they contribute to making the main principles of opening markets, trade freedom and equality of relations into reality. “These are the guidelines based on which we are going to sign the 2021 inter-provincial cooperation program”, he stated.
Compared to 2017, the trade turnover increased by 36% in 2018. “We have great prospects in the field of information technologies and telecommunications, especially taking into account the fact that Armenia has a great potential. I hope that the companies operating in the IT field will be able to find reliable partners in Armenia. Here the creation of the common investment fund is especially important which will help to create projects in IT field”, Vladimir Medinsky said.
The Russian minister sees prospect to increase the export of vegetables from Armenia to Russia. “Here as well there is a good dynamics. Every year the sale volumes of Armenian products increase. Here it’s important to strengthen the ties between the Russian trade network and the Armenian producers. No additional mediators are needed”, the Russian culture minister said.