Ռուսաստանն ու Հայաստանը հարաբերությունները զարգացնում են իրավահավասարության և փոխշահավետության հենքի վրա. Մեդինսկի
Ռուսաստանը և Հայաստանը, լինելով ռազմավարական գործընկերներ, հարաբերությունները զարգացնում են բարեկամության, իրավահավասարության և փոխշահավետության հենքի վրա: Այս մասին Հայ-ռուսական յոթերորդ միջտարածաշրջանային համաժողովի մեկնարկին հայտարարեց Ռուսաստանի մշակույթի նախարար, ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին: Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերը Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ մեծ մաս են կազմում: «Նրա մասնաբաժինը կազմում է մոտավորապես 30 տոկոս և ամեն տարի այդ ծավալներն ավելանում են»,-ասաց նախարարը:
Հայ-ռուսական հարաբերություններում մարզերի միջև անմիջական շփումները կարևոր տեղ են գրավում և դրանց շնորհիվ են իրականություն դառնում շուկաների բացման, առևտրի ազատության և հարաբերությունների իրավահավասարության հիմնարար սկզբունքները: «Սրանք են այն ուղենիշները, որի հիման վրա ստորագրելու ենք մինչև 2021 թվականը միջմարզային համագործակցության ծրագիրը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարեց ՌԴ մշակույթի նախարարը:
2017 թվականի համեմատ 2018 թվականին առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 36 տոկոսով: «Մեծ հեռանկարներ ունենք տեղեկատվահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում, հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի: Այն ընկերությունները, որոնք ՏՏ ոլորտում են աշխատում, հուսով եմ, որ կկարողանան հուսալի գործընկերներ գտնել Հայաստանում: Այստեղ կարևորությունը շարունակում է պահպանել ընդհանուր ներդրումային ֆոնդի ստեղծումը, որը կօգնի ՏՏ ոլորտում նախագծերի ստեղծմանը»,-ասաց Մեդինսկին:
Նա հեռանկար է տեսնում Հայաստանից դեպի Ռուսաստան ավելացնելու բանջարաբոստանային կուլտուրաների արտահանման ուղղությունները: «Այստեղ ևս դինամիկան լավն է: Ամեն տարի հայկական արտադրանքի վաճառքի ծավալներն ավելանում են: Այստեղ կարևոր է ռուսական առևտրային ցանցի և հայկական արտադրողների միջև կապերի ամրապնդումը: Պետք չեն ավելորդ միջանկյալ միջնորդներ»,-ասաց Վլադիմիր Մեդինսկին:

РФ и Армения развивают отношения на основе равноправия и взаимной выгоды: Мединский
Будучи стратегическими партнерами, РФ и Армения развивают отношения на основе дружбы, равноправия и взаимной выгоды. Как передает "Арменпресс", об этом на открытии 7-й армяно-российской межрегиональной конференции заявил министр культуры РФ, глава российской делегации Владимир Мединский.
По его словам, экономические отношения между обеими странами занимают важное место, их объемы в торговом обороте Армении составляют до 30%, эти цифры ежегодно растут.
Он отметил важность межобластного сотрудничества и контактов на региональном уровне между обеими странами, основываясь на принципах открытых рынков, равноправия в юридическом аспекте и пр.
По его словам, в этих целях будет подписано соглашение о межобластном сотрудничестве до 2021 года.
Кроме того, министр культуры РФ, глава российской делегации Владимир Мединский отметил рост торгового оборота, по сравнению с 2017, на  36%.
"Велики перспективы в ИТ-отрасли, особенно, с учетом потенциала Армении. Здесь важно создание общего инвестиционного фонда, что будет способствовать созданию проектов в ИТ-отрасли",- сказал он.
Кроме того, министр культуры РФ, глава российской делегации Владимир Мединский отметил возможности роста экспорта овощных культур из Армении.
"Здесь также хорошая динамика, ежегодно растут объемы продаж, важно укрепление связей между российскими сетями и армянскими производителями, лишние посредники не нужны",- сказал он.