Ռուս-ադրբեջանական մերձեցու՞մ, թե՞ մեսիջներ Հայաստանին
Վերջին շրջանում ադրբեջանական իշխանությունների բոլոր հայտարարությունները և նրանց զինված ուժերի գործողությունները նախապատերազմական բացահայտ քայլեր են: Նախիջևանում ադրբեջանական զորքերի դիրքային փոփոխությունները, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին զինտեխնիկայի ու զինուժի կուտակումները, սկսված լայնածավալ զորավարժությունները ուղեկցվում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարություններով: Ավելին, այս ամենի մեջ Ադրբեջանը շատ հմտորեն տեղավորեց նաև հուլիսի 1-ին Ադրբեջանի Ջաբրայիլի շրջանի Չոջուխ Մարջանլի գյուղում կազմակերպված խորհրդաժողովը՝ շատ խոսուն խորագրով՝ «Ադրբեջանը՝ Կովկասում Ռուսաստանի միակ դաշնակից»: Խորհրդաժողովում ռուսական կողմը ներկայացված էր պրոադրբեջանական դիրքորոշում ունեցող մի շարք գործիչներով, որոնց թվում՝ Միջազգային Եվրասիական շարժման առաջնորդ Ալեքսանդր Դուգինը, լրագրող Մաքսիմ Շևչենկոն, Պետդումայի պատգամավոր Դմիտրի Սավելևը և այլն: Նման խորագրով ու ձևաչափով խորհրդաժողովի անցկացման փաստն ու անգամ այն, որ դրա շրջանակներում ռուսաստանյան պատվիրակության մի շարք անդամներ այցելեցին Լելե-Թեփե՝ Արցախի հարավային սահմանին գտնվող այն բարձունքը, որն անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքում, իհարկե այն կանաչ լույսը չի, որ անհրաժեշտ է Ադրբեջանին լայնածավալ ռազմական գործողություններ սանձազերծելու համար: Հատկանշական է, որ Ադրբեջան մեկնած ռուս գործիչները իրենց անունից են ներկայացել և կատարվածը չպետք է ազդեցություն ունենա հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա: Սակայն անգամ անհատական մակարդակում նման հայտարարություններ անելն անընդունելի է և՛ քաղաքական, և՛, միևնույն ժամանակ, բարոյական տեսանկյունից: Չմոռանանք, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է:
Միևնույն ժամանակ միամտություն է հավատալ այն տեսակետին, թե այդ գործիչների մասնակցությունը խորհրդաժողովին կարող էր տեղի ունենալ առանց ռուսական իշխանությունների գիտության: Չմոռանանք, որ խոսքը Ռուսաստանի մասին է, որտեղ գրեթե ոչինչ տեղի չի ունենում առանց Կրեմլի համաձայնության ու հավանության, առավել ևս չէր կարող տեղի ունենալ այնպիսի նուրբ հարցում, ինչպիսին Ղարաբաղյան խնդիրն է: Այս պարագայում մնում է հասկանալ, թե նման քայլով ինչ էր ուզում ասել Ռուսաստանը:
Մեսիջն ուղղված էր և՛ Հայաստանին, և՛ միջազգային հանրությանը: Վերջինիս դեպքում Մոսկվան հերթական անգամ ցույց տվեց, որ տարածաշրջանում իրադրության տերն ու որոշողը ինքն է, իսկ Հայաստանին ուղղված ռուսական մեսիջը գուցե պետք է ավելի լուրջ ուսումնասիրել ու հասկանալ: Չի բացառվում, որ այս քայլով Մոսկվան ցույց տվեց, թե ինչ կարող է լինել, եթե Հայաստանի նոր իշխանությունները իրենց դիրքորոշումն ուղղեն դեպի արևմուտք: Այստեղ գուցե պակաս դեր չի խաղացել նաև իշխանությունների որդեգրած այն թեզը, որ Արցախի ժողովուրդն ինքը պիտի մասնակցի բանակցային գործընթացին և որ իրեն չի կարող ներկայացնել մի իշխանություն, ում ինքը չի ընտրել: Այն, որ ԼՂՀ-ն պիտի լիարժեքորեն մասնակցի բանակցային գործընթացին, ասել են և նախկին իշխանությունները, սակայն այստեղ նորությունն այն էր, որ հայաստանյան կողմը դա հիմնավորում է արցախի բնակչության կողմից ընտրված չլինելով: Սա թեզ է, որ կարող է ընկալելի և ընդունելի լինել օրինակ արևմուտքի համար՝ ժողովրդավարական գաղափարների ներքո, բայց չի տեղավորվում ռուսական ընկալման մեջ: Ավելին, գուցե նրանց մոտ ստեղծում է տպավորություն, որ Հայաստանում ձևավորված նոր իշխանությունները նման հայտարարություններ արել են արևմուտքի հետ համաձայնեցրած և այսպիսով փորձ է արվում դուրս թողնել Ռուսաստանին խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացից:
Այն մասին, որ ռուսներին նյարդայնացնում է Հայաստանի մտերմանալը արևմուտքի հետ, արդեն խոսում են նաև Կրեմլի հետ սերտ կապեր ունեցող ռուս փորձագետները: ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի փոխտնօրեն, ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեևը, օրինակ, РУСАРМИНФО-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ «Հայաստանը պիտի անհանգստանա ոչ միայն ռուս գործիչների՝ Ադրբեջան այցելությունից, այլև Արևմուտքի երկրների ու ՆԱՏՕ-ի հետ իր մտերմանալուց»: Ամեն դեպքում տպավորությունն այնպիսինն է, որ հիմա գնդակը Հայաստանի իշխանությունների դաշտում է, և նրանց հետագա քայլերից շատ բան կարող է կախված լինել:

Russian-Azerbaijani Rapprochment or What Messages Does Russia Send to Armenia?
All the latest statements of the Azerbaijani authorities and the actions of their armed forces can be regarded as preparatory actions for the war. Positional changes of Azerbaijani troops in Nakhijevan, the accumulation of military equipment and armed forces on the Karabakh-Azerbaijan border and large-scale military exercises are accompanied by aggressive statements by the military-political leadership of Azerbaijan. Moreover, in all this logic, Azerbaijan skillfully accommodated the conference held on July 1 in the Azerbaijani village of Jodzhug Marjanli on the high-profile topic "Azerbaijan is Russia's only ally in the Caucasus." At the conference, the Russian side was represented by a number of pro-Azerbaijani politicians, including the head of the International Eurasian Movement Alexander Dugin, journalist Maxim Shevchenko, State Duma deputy Dmitry Saveliev and others. The fact that the conference was held under such a name and in this format, and even the fact that a number of members of the Russian delegation visited Leletepe, the height on the southern border of Artsakh, which came under Azeri control as a result of the April four-day war, is certainly not that green light for Azerbaijan, which will allow it to launch large-scale military actions in Karabakh. It is noteworthy that the Russian political and public figures who visited Azerbaijan represented only themselves and everything that was said at the conference, in fact, should not have any influence on the Armenian-Russian relations. However, such statements, made by them even on an individual level, are unacceptable from both a political and a moral point of view. Let's not forget that Armenia is Russia's strategic ally...
At the same time, it is naive to believe that the participation of these people in the work of the conference could take place without the knowledge of the Russian authorities. Let's not forget that we are talking about Russia, where almost nothing happens without the consent and approval of the Kremlin, and especially this could not happen in case of such a delicate topic as the Karabakh problem. The messages of Russia were directed both towards Armenia and the international community. The world community once again demonstrated that Russia owns the whole situation in the region. As for the Russian message to Armenia, this issue should be studied and understood in more detail. It is not excluded that by this step Moscow wanted to demonstrate to the Armenian authorities what exactly could happen if the new Armenian authorities turned their attention to the West.
In this context, Pashinyan's thesis that Artsakh (Karabakh) should participate in the negotiation process and cannot be represented by the Armenian authorities played its role, as the population of Karabakh did not choose the Armenian authorities. The fact that Artsakh should be fully represented in the negotiation process was also mentioned by the former Armenian authorities. The new thing here is that the current Armenian authorities justify the participation of the Karabakh people by the fact that they (the Armenian authorities) are not elected by the Karabakh people. Russia has the impression that the new Armenian authorities agreed this ''democratic statement''  with the West, which can also be interpreted as an attempt to exclude Russia from the process of peaceful settlement of the problem.
The fact that Russians are now irritated by the proximity of Armenia to the West is already being said by Russian experts who are in close contact with the Kremlin. Deputy director of the CIS Institute, military expert Vladimir Evseev, for example, said in an interview with Rusarminfo that "Armenia should be concerned not only with the private visit of Russian figures to Azerbaijan, but also by its rapprochement with the countries of the West and NATO." In any case, it seems that now the ball is on the field of the Armenian authorities, and much can depend on their future actions.