Իտալացիների ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել Նիկոլ Փաշինյանի տեսքը
Իտալացիները, որոնք սուր աչք ունեն հագուստի հարցում, ուշադիր զննել են Փաշինյանի բրյուսելյան լուսանկարները և եկել եզրակացության, որ նա միայն հայկական կոշիկներ է հագնում։ Այդ մասին գրում է Կառլո Կոպոլան՝ Հրանտ Նազարյանցի` Իտալիայում հայագիտական կենտրոնի նորությունների բաժնի խմբագիրը։
«Փաշինյանն առաջին հերթին գնահատում է այն, ինչ պատրաստված է Հայաստանում՝ տեղի ձեռնարկատերերի ծանր աշխատանքով, որոնք Հայաստանում շատ բարդություններ են հաղթահարում», - ասել է Կոպոլան։
Նրա խոսքով՝ Բրյուսելում հանդիպումների ժամանակ կրկին դրսևորվել է հայկական կոշիկների նկատմամբ սերը․ նա եղել է հայկական Kristobad ապրանքանիշի կոշիկներով, նշել է խմբագիրը։
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայկական ընկերությունից նշեցին, որ իսկապես հատուկ պատվերով կոշիկ կարել են Փաշինյանի համար. նրանց խնդրել էին ընտրել սև կաշի՝ առանց որևէ նախշի։ Բայց այն կոշիկները, որ վարչապետը հագել է Բրյուսելում, Kristobad-ից չեն եղել, մանրամասնեցին ընկերությունից։
Ինչ վերաբերում է վարչապետի կոստյումին, ամենայն հավանականությամբ, այն արտասահմանյան է։ Հայաստանում պատրաստի կոստյումներ կարում է առայժմ միայն մեկ ձեռնարկություն։ Բայց այնտեղ ասացին, որ վարչապետի համար կոստյում չեն կարել, թեև` շատ կուզեին իմանալ նրա նախասիրությունների մասին։

Итальянцы обсуждают внешний вид и одежду Пашиняна
Премьер-министр Армении носит армянскую обувь ручной работы, а костюм на нем иностранный - пока что. Итальянцы, у которых глаз наметан в одежде, внимательно изучили фотографии Пашиняна в Брюсселе и предположили, что обувь он носит только армянскую - об этом пишет Карло Коппола, редактор бюллетеня новостей центра Гранта Назарянца (арменоведческого центра в Италии), пишет Sputnik Армения.
"Пашинян ценит в первую очередь то, что сделано в Армении, тяжелым трудом местных предпринимателей, преодолевающих немалые сложности работы в Армении", - заявил Коппола. По его словам, на встречах в Брюсселе снова проявилась его любовь к армянской обуви - на нем были туфли армянской фирмы Kristobad ручной работы, отметил он. Однако в компании Kristobad отметили, что конкретно те туфли, в которых армянский премьер был на встречах в Брюсселе, шили не в Kristobad. Но они действительно шили туфли для Пашиняна по специальному заказу - их попросили выбрать черную кожу без каких-либо узоров.
Костюм на премьер-министре, скорее всего, тоже был иностранный. Готовые костюмы в Армении пока шьет только одно предприятие. Но там заметили, что костюма для премьера не шили, хотя очень хотели бы узнать его предпочтения.
Ранее в интервью российскому блогеру Алексею Романову Пашинян рассказал, что сейчас носит свои прежние костюмы, а на руке у него часы примерно за 200 долларов, подаренные ему женой на день рождения три года назад.