Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ ընտրություններին միջամտության համար Պուտինի պատասխանատվության մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վլադիմիր Պուտինին կարելի է անձամբ պատասխանատու համարել ամերիկյան ընտրություններին Ռուսաստանի միջամտության համար:
«Այո, քանի որ նա երկրի ղեկավարն է: Սա նույնն է, ինչպես ես եմ ինձ պատասխանատու համարում այս երկրում կատարվողի համար: Այնպես որ, իհարկե, որպես երկրի առաջնորդ, դուք կարող եք նրան պատասխանատու համարել»,- CBS-ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Ավելի վաղ Թրամփը Հելսինկիում Պուտինի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հավաստիացրել էր, որ ԱՄՆ-ում ընտրությունների վրա Ռուսաստանի ենթադրյալ ազդեցության հետ կապված սկանդալում «մեղավոր են երկու կողմերն էլ», ինչը խիստ քննադատության էր արժանացել ԱՄՆ-ի ներսում: Ամերիկացի առաջնորդը պարզաբանել էր, որ ընտրություններին ռուսական միջամտության ապացույցներ չի տեսնում: Երեքշաբթի Թրամփը հայտարարել էր, որ նա սխալվել էր եւ իրականում նկատի ուներ հակառակը՝ Ռուսաստանը կարող էր միջամտել:

Трамп заявил об ответственности Путина за вмешательство в выборы в США
Президент США Дональд Трамп заявил, что Владимира Путина можно считать персонально ответственным за якобы вмешательство России в американские выборы, сообщает РИА Новости
«Да, потому что он во главе страны. Это то же самое, как я считаю себя ответственным за то, что происходит в этой стране. Так что конечно, как лидера страны вы могли бы считать его ответственным», — сказал он в интервью телеканалу CBS.
Ранее Трамп на совместной пресс-конференции с Путиным в Хельсинки заявил, что в скандале с предполагаемым российским влиянием на выборы в США «виноваты обе стороны», чем навлек на себя яростную критику внутри США. Американский лидер уточнил, что не видит доказательств российского вмешательства в выборы. Во вторник Трамп заявил, что он оговорился и на самом деле имел в виду противоположное — что Россия могла вмешаться.