Վարչապետն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Պաոլա Սևերինոյին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Պաոլա Սևերինոյին:
Վարչապետը կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ համագործակցության հետագա զարգացումը տարբեր հարթություններում, այդ թվում՝ հակակոռուպցիոն ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է և այդ ուղղությամբ գործադիրը հաստատակամորեն շարունակելու է հետևողական քայլերը: Միաժամանակ, վարչապետը հավելել է, որ Հայաստանն այս ոլորտում անհրաժեշտ է համարում միջազգային գործընկերների հետ փորձի փոխանակումն ու վերջիններիս կողմից հնարավոր օժանդակությունը:
Պաոլա Սևերինոն ողջունել է կոռուպցիայի դեմ պայքարում ՀՀ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները և համոզմունք հայտնել, որ դրանք կլինեն արդյունավետ: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է ակտիվ համագործակցության ՀՀ կառավարության, այդ թվում արդարադատության նախարարության հետ՝ հակակոռուպցիոն ոլորտում բարեփոխումների իրականացմանն օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով:
Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ նախատեսվող բարեփոխումները կնպաստեն կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը, ինչն էլ իր հերթին կխթանի բիզնես միջավայրի բարելավումն ու արտաքին ներդրումների ներգրավումը:

Премьер Армении принял специального представителя действующего председателя ОБСЕ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального представителя действующего председателя ОБСЕ Паолу Северино.
Премьер-министр отметил важность дальнейшего развития сотрудничества с ОБСЕ в различных аспектах, в том числе в области борьбы с коррупцией. Никол Пашинян подчеркнул, что борьба с коррупцией является одним из приоритетов правительства, и исполнительная власть будет продолжать последовательные шаги в этом направлении. В то же время премьер-министр добавил, что Армения считает необходимым обмен опытом в этой сфере с международными партнерами и возможную помощь с их стороны.
Паола Северино поприветствовала мероприятия властей Армении по борьбе с коррупцией, и выразила уверенность, что они будут эффективными. Она подчеркнула, что ОБСЕ готова к активному сотрудничеству с правительством Армении, в том числе с министерством юстиции, для оказания помощи в проведении реформ в области борьбы с коррупцией.
Собеседники выразили уверенность в том, что запланированные реформы будут способствовать снижению коррупционных рисков, что, в свою очередь, станет стимулом для улучшения предпринимательской среды и привлечения иностранных инвестиций.