Իսրայել. բոլոր քաղաքացիները հավասար են, բայց հրեաներն ավելի հավասար են
Իսրայելի խորհրդարանը հուլիսի 19-ին ընդունել  է բավականին վիճելի օրենք` պետության հրեական բնույթի մասին, ինչը սպառնում է նոր բաժանարար գծեր առաջացնել իսրայելական հասարակության ներսում և պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործընթացը դեռ երկար ժամանակ պահել փակուղում:
Այսպես,  նոր օրենքն Իսրայելը հռչակում է որպես հրեաների պատմական հայրենիք և ազգային տուն,որտեղ ինքնորոշվելու իրավունք ունեն բացառապես հրեաները: Օրենքը կրկին անգամ Իսրայելի միակ և անբաժանելի մայրաքաղաք է հռչակում Երուսաղեմը և իրավական առումով ամրագրում է արդեն իսկ գոյություն ունեցող հրեական պետական խորհրդանիշները, հրեական օրացույցը և տոները: Պետության միակ պաշտոնական լեզու է ճանաչվում եբրայերենը, իսկ արաբերենին, որը մինչ այս նույնպես հանդիսանում էր պետական լեզու, տրվում է հատուկ կարգավիճակ: Օրենքը Արևմտյան ափում հրեական բնակավայրերի շինարարությունը հայտարարում է ազգային արժեք և ամրագրում է դրանց ստեղծման և զարգացման անհրաժեշտությունը:
Նման օրենքի ընդունումը բնականաբար չի կարող լուրջ դժգոհություն չառաջացնել ինչպես Իսրայելի արաբների, ովքեր կազմում են երկրի 8 միլիոնանոց բնակչության 20 տոկոսը, այնպես էլ պաղեստինյան իշխանությունների մոտ: Օրենքն անդրադառնում է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման հիմնական հակասություններից Երուսաղեմի կարգավիճակին,  հրեական բնակավայրերի կառուցմանը և Իսրայելի`հրեական բնույթին:
Այս առումով ընդունված օրենքը դժվար թե ազդեցություն չունենա պաղեստինա-իսրայելական կարգավորման գործընթացի վրա: Այսպես, Պաղեստինը թեև ճանաչել է Իսրայել պետությունը, սակայն մշտապես մերժում է ճանաչել դրա հրեական բնույթը: Այժմ օրենքի ընդունումից հետո ստացվում է, որ Պաղեստին ճանաչում է հրեական բնույթ ունեցող Իսրայել պետությունը: Չի բացառվում, որ նման պայմաններում Պաղեստինն ընդհանրապես հետ կանչի Իսրայելի ճանաչումը: Միևնույն ժամանակ օրենքով ամրագրելով, որ Իսրայելի տարածքում ինքնորոշվելու իրավունք ունեն միայն հրեաները` Իսրայելն էլ ավելի է բարդացնում հակամարտությունը «երկու պետությունների» սկզբունքով կարգավորելու գործընթացը: Արդյունքում կողմերը ևս մեկ քայլով հեռանում են կարգավորման գործընթացից, որն արդեն 4 տարի է փակուղում է:
Օրենքը կարող է էական ազդեցություն ունենալ նաև Իսրայելի ներսում արաբների և հրեաների միջև լարվածության մեծացման տեսանկյունից: Թերևս գործնականում այն որևէ էական փոփոխություն չի առաջացնում Իսրայելի արաբների կյանքում, սակայն հիմնական օրենքով պետության հրեական բնույթի ամրագրումը, արաբերենի կարգավիճակի իջեցումը, Արևմտյան ափում հրեական բնակավայրերը` ազգային արժեք ճանաչելը չի կարող էմոցիոնալ արտահայտում չստանալ արաբների մոտ, ովքեր երկար տարիներ է բողոքում են Իսրայելում փաստացի խտրականնությունների ենթարկվելու կապակցությամբ: Այս էմոցիոնալ ֆոնը կարող է բավականին արդյունավետորեն օգտագործվել քաղաքական նպատակներով` հատկապես ռադիկալ տրամադրված ուժերի, ինչպես օրինակ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից:
Ընդ որում, հարկ է նկատել, որ հրեաների շրջանում էլ օրենքը միանշանակ չի ընդունվել: Թեև ի սկզբանե Իսրայելը ստեղծվել է որպես ազգային պետություն, սակայն քաղաքական որոշ ուժեր կարծում են, որ հիմնական օրենքով երկրի հրեական բնույթը ամրագրելը մեծ հարված է հասցնում պետության միջազգային հեղինակությանը, քանի որ այդպիսով Իսրայելը ներկայանում է որպես ռասիստական պետություն:
Սակայն աջ ուժեր միանգամայն այլ սկզբունքներով են առաջնորդվել այս հարցում. վերջիններիս մոտ լուրջ մտավախություններ կան, որ Իսրայելի ստեղծման ազգային սկզբունքները կարող են շատ մոտ ապագայում հայտնվել սպառնալիքի տակ ինչպես միջազգային ընկալումներում այս հարցում տեղի ունեցած և շարունակվող տրանսֆոմացիաների, այնպես էլ բնակչության արաբ հատվածի ծնելիության բարձր տեմպերի պատճառով: Սա կարող էր որոշակի փուլում հանգեցնել հակամարտության կարգավորման միանգամայն այլ տարբերակի: Նշենք, որ Իսրայելի հրեական բնույթն ամրագրելու օրինագիծն Իսրայելում քննարկում են դեռ 2011 թվականից: Օրենքի ընդունմանը վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն դեմ էր հանդես գալիս միջազգային արձագանքի պատճառով, սակայն Թրամփի իշխանության գալով այս հարցում բավականին հարմար պահ ստեղծվեց. Թրամփի վարչակազմն ակնհայտ պրոիսրայելական է,  և իսրայելական իշխանությունները հույս ունեն, որ Վաշինգտոնը դեմ հանդես չի գա օրենքին:
Պետք է նկատել, որ օրենքի ընդունման պահը բավականին շահեկան էր ընտրված Նեթանյահուի կողմից նաև ներքաղաքական տեսանկյունից. Իսրայելում ակտիվորեն քննարկվում է աշնանը խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հարցը, և նման օրենքի ընդունումը քաղաքական լուրջ դիվիդենտներ կբերի վերջինիս: Նեթանյահուն այսպես թե այնպես արաբ էլեկտորատի ձայները ստանալու մեծ հույսեր չի կարող ունենալ, փոխարենը նման օրենքի ընդունումն էականորեն կարող է ավելացնել հասարակության աջ, ռադիկալ տրամադրված հատվածի աջակցության շանսերը:

Israel: All the Citizens are Equal, but Jews are More Than Equal
On July 19, the Israeli parliament passed a rather controversial law on the Jewish nature of Israeli state, which threatens to create new divisive lines within the Israeli society and keep the Palestinian-Israeli conflict alive for a long time.
Thus, the new law proclaims Israel as a historical homeland of Jews where they have the right to self-determination. The law once again declares Jerusalem as the only and indivisible capital of Israel and legally retains the existing Jewish state symbols, the Jewish calendar, and the Holidays. The only official language of the state is the Hebrew, and the Arabic, which also used to be a state language, was granted a special status. The law proclaims the construction of Jewish settlements as a national value and emphasizes the need for their creation and development.
The adoption of such a law naturally cannot but cause serious dissatisfaction among the Arabs of Israel who constitute 20% of the 8 million population of the country, as well as among the Palestinian Authorities. The law addresses the major controversies of the Palestinian-Israeli conflict settlement, the status of Jerusalem, the construction of Jewish settlements, and the Jewish nature of Israel.
Palestine has recognized the State of Israel but has always rejected its Jewish character. Now, after the adoption of the law, it turns out that Palestine recognizes the Jewish state of Israel. It is not ruled out that under such conditions, Palestine will cancel Israel's recognition. At the same time, by legally establishing that only Jews have the right to self-determination in Israel, the country further complicates the process of conflict settlement on the principle of "two states". As a result, the sides are moving away from the settlement process, which has been in a deadlock for already four years.
The law may also have a significant impact on the tension between Arabs and Jews in Israel. Perhaps in practice it does not make any essential change in the lives of Arabs in Israel, but by the basic law, the Jewish nature of the state, the change of the status of the Arabic language, and the recognition of Jewish settlements on the West Bank as a national value cannot but emotionally affect the Arabs who have long been complaining of discrimination in Israel. This emotional background can be effectively used for political purposes, especially for radicals, such as for HAMAS's own political purposes.
At the same time, it should be noted that some Jewish political forces believe that the basic law to fix the Jewish nature of the country greatly destroys the international authority of the state, as Israel thus represents itself as a racist state.
But right-wing extremists have been guided by other principles. The latter have serious concerns that the Israeli national principles of creation can be threatened in the very near future, both in the international perceptions and the high rates of Arab population growth. This could have led to a completely different version of the conflict. It is worth mentioning that Israel has been discussing the Jewish nature of Israel since 2011. Prime Minister Benjamin Netanyahu was against the adoption of the law because of an international response, but when Trump came to power in US, a very convenient moment was created. The Trump administration is obviously pro-Israeli and the Israeli authorities hope that Washington will not oppose the law.
It should be noted that the adoption of the law was rather advantageous for Netanyahu from the political point of view  as well. In Israel, the issue of holding parliamentary elections in autumn is being actively discussed and the adoption of such a law will bring serious political dividends to Netanyahu who cannot hope to get the votes of an Arab electorate, but the adoption of such a law can substantially increase the chances of being supported by the right-wing, radical society.