Վրացիների շուրջ 75 տոկոսը դեմ է մարիխուանայի օրինականացմանը
Վրաստանի քաղաքացիների մոտ 75 տոկոսը դեմ են երկրում մարիխուանայի օրինականացմանը: Այս մասին են վկայում Ամերիկյան ազգային դեմոկրատական ինստիտուտի անցկացրած հարցման արդյունքները:
Հիշեցնենք, Վրաստանի սահմանադրական դատարանը հուլիսի 31-ին բավարարել է ընդդիմադիր «Գիրչի» կուսակցության առաջնորդների հայցը և որոշում է կայացրել չեղարկել մարիխուանա օգտագործելու համար վարչական պատիժը, քանի որ «մարիխուանայի օգտագործումը հանդիսանում է անհատի ազատ զարգացման իրավունք»:
Հարցման արդյունքների համաձայն` մարիխուանայի օրինականացմանը դեմ է քաղաքացիների 74 տոկոսը, կողմ` 18 տոկոսը, ևս 8 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել: Միևնույն ժամանակ վրացիների 56 տոկոսը կարծում է, որ մարիխունայի օգտագործումը չպետք է քրեորեն պատժելի լինի:

Около 75% населения Грузии выступили против легализации марихуаны
Почти 75% граждан Грузии выступают против легализации в стране марихуаны. Об этом, как передает РИА Новости, свидетельствуют результаты социологического опроса, проведенного Американским национальным демократическим институтом (NDI),
Накануне конституционный суд Грузии удовлетворил иск лидеров оппозиционной партии "Гирчи" и постановил отменить административное наказание за употребление марихуаны, поскольку "употребление марихуаны является правом на свободное развитие личности".
Согласно результатам опроса, против легализации марихуаны выступили 74%, поддержали — 18%, еще 8% затруднились ответить. На вопрос, должен ли гражданин быть уголовно наказан за личное употребление наркотических средств, 40% опрошенных ответили положительно, а 56% — отрицательно.