Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը հաստատել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագիծը
Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը միաձայն հաստատել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագիծը, հայտնում է Asbarez.com-ը:
Թանգարանի տարածքը կտրամադրվի վարձակալությամբ 55 տարի ժամկետով և ևս 40 տարի վարձակալության ժամկետը երկարաձգելու հնարավորությամբ: Տարածքի վարձավճարը կկազմի տարեկան 1 միլիոն դոլար:
Թանգարանի գործադիր նախագահ Պերճ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամներին նախագծի իրականացմանն աջակցելու համար: Նրա խոսքերով այս նախագիծը մարդկանց հնարավորություն կտա զգալ մշակութային բազմազանությունը և դեմ հանդես գալ նախապաշարմունքներին:

The Glendale City Council on Tuesday unanimously approved the Armenian American Museum’s Stage II Design plans and environmental compliance. The Council is scheduled to cast a final vote on the Museum’s Ground Lease Agreement on August 14. The anticipated final approval will mark a historic milestone for the landmark project, Asbarez reports.
The $1-per-year Ground Lease Agreement with the City of Glendale will locate the Armenian American Museum in Glendale Central Park near the prominent corner of Brand Boulevard and Colorado Street. The initial term of the Ground Lease Agreement will be 55 years with options to extend the lease term for four 10-year periods totaling 95 years with a ground lease rate of $1 per year.