ՆԱՏՕ-ն մտադիր է Ալբանիայում ավիացիոն բազա կառուցել
ՆԱՏՕ-ն մտադիր է Ալբանիայում ավիացիոն բազա կառուցել: Այս մասին հայտարարել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման, հաղորդում է AP-ն:
ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան Խորհուրդը որոշել է 50 միլիոն եվրո ներդնել Տիրանայից քիչ հեռու՝ «Կուչեւում օդանավակայանի արդիականացման համար», որտեղ մի քանի տասնամյակ ավիաբազա կա:
Այն կծառայի Ալբանիային եւ կապահովի ՆԱՏՕ-ի օդային տրանսպորտի մատակարարման գործողությունները, նյութատեխնիկական աջակցությունը, վերապատրաստումը եւ զորավարժությունները:
Վարչապետը նաեւ ասել է, որ պաշտոնյաները քննարկում են Միացյալ Նահանգների հետ «Ալբանիայի ավիաբազաների հետագա արդիականացման» հարցը:

НАТО намерен построить авиационную базу в Албании
НАТО намерен построить авиационную базу в Албании. Об этом заявил премьер-министр Албании Эди Рама, передает AP.
Североатлантический совет НАТО решил инвестировать 50 миллионов евро "на модернизацию авиабазы в Кучеве",недалеко от Тираны, где уже несколько десятилетий есть авиабаза.
Она  будет служить Албании, а также будет поддерживать операции по снабжению воздушным транспортом НАТО, материально-техническую поддержку, подготовку и учения.
Премьер также сказал, что официальные лица обсуждают с Соединенными Штатами вопрос о "дальнейшей модернизации авиабаз в Албании".