Հունաստանը դուրս եկավ ԵՄ ֆինանսական օգնության ծրագրից. ճգնաժամն ավարտված է
Հունաստանը Եվրագոտու երկրների հետ համաձայնության շրջանակներում պաշտոնապես դուրս է գալիս մակրոտնտեսական օգնության ծրագրից: Օգոստոսի սկզբին Աթենքը ստացել է 15 մլրդ եվրոյի վերջին տրանշը, հայտնում է euronews-ը:
Տնտեսական ճգնաժամի առաջին նշանները, որի հիմնական պատճառը հարկերից զանգվածային խուսափելն էր, Հունաստանում սկսեց երևալ 2009 թվականին:
Տնտեսական և ֆինանսական հարցերով եվրահանձնակատար Պիեր Մոսկովիսին հայտարարել է, որ ֆինանսական ճգնաժամը Հունաստանում ավարտվել է, տնտեսությունը սկսել է աճ գրանցել:
Միևնույն ժամանակ Հունաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավարը նշել է, որ երկրում կայունություն հաստատելու համար դեռ շատ բան է պետք անել:
- Հունաստանի վարչապետը կպահանջի շտապ գումարել ԵՄ արտահերթ գագաթաժողով Ֆինանսական օգնության ծրագրից Հունաստանին վարկի հաջորդ տրանշի հատկացումը հնարավոր չէ առանց բարեփոխումների ընթացքի...

Греция выходит из программы финпомощи ЕС
Греция официально выходит из программы макроэкономической помощи в рамках договоренности со странами Еврозоны. В начале августа Афины получили последний транш в 15 млрд евро, сообщает euronews.
Признаки экономического кризиса, причиной которого, в частности, стало массовое уклонение от налогов, начали проявляться в Греции к 2009 году.
В июне еврокомиссар по экономическим и финансовым вопросам Пьер Московиси объявил, что финансовый кризис в Греции закончился, экономика страны перешла к росту. Впрочем, глава Центрального банка Греции Яннис Стурнарас полагает, что стране еще многое нужно сделать для стабильности.
В рамках по выходу из программы и созданию резерва ликвидности Греция согласилась осуществить новые сокращения пенсий и увеличения налогов в ближайшие два года.