Սկրիպալների գործով մեղադրյալների հայտարություններն էլ ավելի շատ հարցեր են առաջացնում
Սոլսբերի քաղաքում ռուսական հետախուզական ծառայության նախկին աշխատակից Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորման գործի շուրջ նոր սկանդալ է հասունանում Ռուսաստանի ու Մեծ Բրիտանիայի միջև:
Նախօրեին Ռուսաստանի քաղաքացիներ Ալեքսանդր Պետրովը և Ռուսլան Բոշիրովը, որոնք, ինչպես պնդում են Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները, ներգրավված են Սկրիպալների թունավորման գործում,  հարցազրույց են տվել RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանին, որի ժամանակ հերքել են իրենց վերագրվող բոլոր մեղադրանքները:
Պետրովը և Բոշիրովը պնդում են, որ իրենք որպես զբոսաշրջիկներ են այցելել Սոլսբերի և ոչինչ չեն իմացել Սկրիպալների մասին, ինչպես նաև երբևէ որևէ կապ չեն ունեցել Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր հետախուզական վարչության հետ:  Հարցին, թե արդյոք նրանց մոտ օծանելիքի սրվակ է եղել, որը ցուցադրում է բրիտանական կողմը` որպես կատարված հանցագործության իրեղեն ապացույց, նրանք նշել են, որ այդ վարկածը «պարզապես հիմարություն» է:
Հարկ է նշել, որ կասկածյալների հարցազրույցն փաստացի հերքում է Մեծ Բրիտանիայի կողմից առաջ քաշած մեղադրանքները Ռուսաստանի նկատմամբ: Սակայն, որքանով են հնչած հայտարարությունները ճշմարտացի, դժվար է ասելը: RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը BBC Newsnight-ի հետ զրույցի ժամանակ չնայած հերքել է բրիտանական հետախուզական ծառայությունների կողմից հնչեցրած մեղադրանքները, սակայն միևնույն ժամանակ նշել, որ  «հիմքեր չունի հավատալու այդ տղամարդկանց»: «Հիմքեր չունեմ հավատալու այդ մարդկանց, բայց ես ավելի քիչ հիմքեր ունեմ հավատալու բրիտանական գաղտնի ծառայությանը»,- ասել է Սիմոնյանը:
Սակայն, հատկանշականն այն է, որ Սիմոնյանի խոսքով Ալեքսանդր Պետրովը և Ռոսլան Բոշիրովը RT-ին տված հարցազրույցից անմիջապես հետո անհետացել են:
Սիմոնյանը նշել է, որ Պետրովն ու Բոշիրովն իրեն խոստացել են լուսանկար ուղարկել, որն արվել է Սոլսբերիի տաճարի ֆոնին, սակայն դա դեռ տեղի չի ունեցել, իսկ հեռախոսահամարը, որով վերջիններս կապ են հաստատել իր հետ, անհասանելի է: Նա նաև հայտնել է, որ Սկրիպալների թունավորման մեջ մեղադրվողները հարցազրույցից առաջ պայմանավորվել էին, որ դա լինելու է իրենց առաջին ու վերջին հարցազրույցը և չեն տվել որևէ տեղեկություն, որով հնարավոր կլինի գտնել նրանց…
Նշենք նաև, որ Սկրիպալների թունավորման համար կասկածվող ռուսների հարցազրույցը փոխադարձ մեղադրանքների առիթ է դարձել Ռուսաստանի ու Մեծ Բրիտանայի ԱԳՆ ներկայացուցիչների միջև:  Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն` Մեծ Բրիտանայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը մեկնաբանելով հարցազրույցը այն «Ռուսաստանի կողմից հարցի շփոթեցման ու ստի» հերթական օրինակ է անվանել:  «Կառավարությանն ակնհայտ է, որ այս մարդիկ ռուսական ռազմական հետախուզության՝ ԳՀՎ-ի սպաներ են և որ նրանք չափազանց թունավոր ապօրինի քիմիական զենք են օգտագործել մեր երկրի փողոցներում», - նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան էլ, իր հերթին, անդրադառնալով Բրիտանայի ԱԳՆ-ի այս հայտարարությանն, ասել է.«Եվ սա ասում են ԱԳՆ-ի այն նույն մարդիկ, ովքեր պնդում էին, որ Պետրովի ու Բոշիրովի անձնագրերը տրվել են կեղծ անուններով: Բորիս Ջոնսոնը ժամանակին լքեց ոչ թե այս խորտակվող, այլ Թերեզա Մեյի վերահսկողության տակ գտնվող նավակը»:

The Interview of the Suspected Made Scripal Case Even More Complicated
A new scandal has risen between Russia and Great Britain over Sergei Scripal case, a former employee of the Russian intelligence service who was poisioned in the city of Solsbury.
Russian citizens Aleksandr Petrov and Ruslan Boschirov, who, as the British authorities claim, have been involved in the poisoning, were interviewed by Margarita Simonyan, RT's chief editor, and denied all accusations against them.
Petrov and Boschirov insist that they visited Solsbury as tourists and never knew anything about Scripals, as well as never had any contact with the Russian intelligence service. In response to a question whether they had a perfume bottle that the British side showed as an evidence of a crime, they said that this version was "just stupid."
It should be noted that the interview of the suspects in fact denies the accusations brought by the UK against Russia. However, it is difficult to say to what extent their statements are true. RT's chief editor, Margarita Simonyan, denied the allegations made by British intelligence services at BBC Newsnight but at the same time pointed out that "there is no reason to believe these men either."
"I have no reason to believe these people, but I have less reason to believe the British secret service," Simonyan said.
However, it is noteworthy that Simonyan says Alexander Petrov and Ruslan Boschirov disappeared immediately after the interview with RT.
Simonyan noted that Petrov and Boschirov had promised to send a photo made on the background of  Solsbury Temple, but it has not yet happened, and their phone number is inaccessible as well. She also said that those responsible for the Scripal poisoning had agreed before the interview that it would be their first and last interview and did not give any further information on how to find them.
It should also be noted that the interview of suspected caused mutual accusations between the Russian and British MFA representatives. As the "RIA Novosti" informs, the British Foreign Ministry spokesman commented on the interview as "another example of Russia's confusion and lie". "It's obvious to the government that these people are officers of the Russian military intelligence service, and that they used illegal chemical weapon in our country," the Foreign Ministry spokesman said.
Official spokesman for the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova, in turn, touched upon the British Foreign Ministry statement, "And these are the same people who claimed that Petrov's and Boschirov's passports were given by false names. Boris Johnson left the boat sinking under Tereza May's control just on time."