Բակո Սահակյանն անկախության օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հարավային Օսիայի նախագահին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հարավային Օսիայի Հանրապետության Նախագահ Անատոլի Բիբիլովին` Անկախության օրվա առթիվ:
«Հարգարժա՛ն Անատոլի Իլյայի,
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ եւ Հարավային Օսիայի եղբայրական ժողովրդին` Անկախության օրվա կապակցությամբ:
1990 թվականի սեպտեմբերի 20-ը շրջադարձային եղավ Օսիայի հնագույն պատմության մեջ: Հարավային Օսիայի ժողովուրդն ընդունեց կարեւոր որոշում եւ հռչակեց իր հայրենիքի անկախությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով ինքնուրույն կանխորոշելու սեփական ճակատագիրը:
Այդ տարիների ընթացքում Հարավային Օսիայի Հանրապետությունն անցել է փշոտ, բայց փառահեղ ճանապարհ՝ բազում անգամներ ոտքի ելնելով հանուն իր անկախ պետականության, պատվի եւ արժանապատվության պաշտպանության:
Այսօր եղբայրական Հարավային Օսիան կայացած եւ դինամիկ զարգացող պետություն է, որը վստահորեն նայում է դեպի ապագան: Մենք անկեղծորեն ուրախ ենք մեր բարեկամ պետության բոլոր ձեռքբերումների եւ հաջողությունների համար:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ Ձեզ, հարգարժա՛ն Անատոլի Իլյայի, եւ մաղթում Ձեզ եւ Հարավային Օսիայի-Ալանիայի ողջ ժողովրդին խաղաղություն, երջանկություն, նոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ»:

Artsakh’s President Sent a Congratulatory Letter to President of the South Ossetian on Independence Day
On 20 September Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory letter to President of the South Ossetian Republic Anatoly Bibilov in connection with the country's Independence day.
"Respected Mr. Bibilov,
On behalf of the Artsakh Republic people, authorities and personally myself I extend my cordial congratulations to You and the fraternal people of South Ossetia on the Day of Independence.
September 20, 1990 has become a turning point in the ancient history of Ossetia. The South Ossetian people made an important decision and proclaimed the independence of their Homeland, expressing readiness to master their own destiny themselves.
Over these years the Republic of South Ossetia-State of Alania has passed a thorny, but glorious way, frequently standing up for the defense of its independent statehood, honor and dignity.
Presently fraternal South Ossetia is an established and dynamically developing state confidently looking into the future. We are sincerely glad for all your achievements and successes.
I once again congratulate You, respected Mr. President, wishing You and all the people of South Ossetia-Alania peace, happiness, new successes and achievements".