Ո՞ւմ էր ձեռնտու ռուսական Իլ-20-ի խոցումը և ի՞նչ հետևանքներ այն կունենա
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է Սիրիային երկու շաբաթվա ընթացքում C-300 զենիթա-հրթիռային համակարգեր փոխանցելու մասին: Մոսկվայում ընդգծում են, որ այս մատակարարումը ռուսական կողմի պատասխանն է սիրիական երկնքում Իլ-20 ինքնաթիռի խոցմանը:
Նշենք, որ թեև ինքնաթիռը խոցվել էր Սիրիայի ՀՕՊ-ի կողմից, սակայն Մոսկվայում կատարվածի համար մեղադրում են Իսրայելին, որը, ռուսական կողմի պնդմամբ, ժամանակին չի զգուշացրել Սիրիային օդային հարվածներ հասցնելու մասին, ինչի հետևանքով չի հաջողվել Իլ-20-ը անվտանգ գոտի տեղափոխել: Բացի այդ, Մոսկվայում նշում են, որ իսրայելական կործանիչները թաքնվել են ռուսական ինքնաթիռի հետևում, ինչն էլ պատճառ է դարձել վերջինիս կործանման համար:
Մոսկվայում ընդգծում են, որ C-300 համակարգերի մատակարարումը կոչված է բարձրացնելու Սիրիայում տեղակայված ռուսական զորքերի անվտանգությունը, քանի որ համակարգն ունի ռուսական օդուժն այլ երկրների օդուժից տարբերելու գործառույթ: Սակայն պետք է նկատել, որ դա C-300 համակարգերի միակ առավելությունը չէ: Սիրիայում դրանց հայտնվելով` ոչ միայն սիրիական ողջ երկինքն է հայտվում սիրիական իշխանությունների վերահսկողության տակ` սահմանափակելով այլ դերակատարների` այդ թվում նաև Իսրայելի օդուժի գործողությունները, այլ նաև Դամասկոսը հնարավորություն է ստանում գրեթե ամբողջությամբ վերահսկելու իսրայելական երկինքը: Նշենք, որ դեռ 2010 թվականին, երբ Իսրայելը Սիրիայի օդային տարածքում նման գործողություններ չէր իրականացնում, լուրջ ջանքեր է դրել, որպեսզի Մոսկվան չեղարկի Դամասկոսին C-300 համակարգեր վաճառելու մասին պայմանագիրը: Այժմ էլ Թել-Ավիվը զգուշացնում է տարածաշրջանային կայունության համար այդ մատակարարման վտանգավորության մասին, սակայն Մոսկվայում այս անգամ կարծես թե վճռական են տրամադրված:
Ռուս-իսրայելական հարաբերություններում ստեղծված այս իրավիճակն առաջին հայացքից թվում է, թե նման է 2015 թվականի նոյեմբերին Թուրքիայի կողմից Սիրիայի հետ սահմանին ռուսական ուղղաթիռի կործանման դեպքին, ինչը լուրջ խնդիրներ առաջացրեց երկու երկրների միջև հարաբերություններում: Սակայն պետք է նկատել, որ ռուս-իսրայելական հարաբերություններում նման զարգացումները քիչ հավանական են:
Կողմերը շարունակում են կառուցողական երկխոսության եզրեր փնտրել հարաբերություններում առաջացած լարվածությունը թուլացնելու համար: Այդ մասին է վկայում ինչպես ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` միջադեպի վերաբերյալ բավականին մեղմ հայտարարությունը, այնպես էլ Իսրայելի վարչապետի կարգադրությունն իսրայելական բանակին` միջադեպի հետաքննության հարցում բոլոր հնարավոր ձևերով համագործակցելու ռուսական կողմի հետ:
Այստեղ պետք է նկատել, որ միջադեպի հետ կապված ռուսական կողմի հաղորդած տեղեկություններում սկզբում կային որոշ անհամապատասխանություններ: ՌԴ ՊՆ միջադեպի ճշգրտված վարկածը ներկայացրեց միայն սեպտեմբերի 23-ին` միջադեպից 5 օր անց: Միևնույն ժամանակ իսրայելական կողմը կտրականապես հերքում է միջադեպում իր մեղավորությունը: Այս ամենի համատեքսում երկու երկրների ղեկավարների համեմատաբար մեղմ արձագանքը որոշակի հարցեր է առաջացնում:
Ռուսաստանը վաղուց է մտածում Սիրիայում C-300 տեղակայման շուրջ, քանի որ այդպիսով Սիրիայի երկինքը դառնում է լավ վերահսկելի, և Սիրիային արդյունավետ հարված հասցնելու համար ամերիկյան կողմը և վերջինիս դաշնակիցներն ավելի շատ «ջանք» են ներդնելու: Ռուսաստանը բավականին լավ օգտագործեց Սիրիական ՀՕՊ կողմից ռուսական ԻԼ-20-ը խոցելու հանգամանքը այդ երկրում C-300 տեղակայելու համար` առանց միջազգային հանրության կողմից էական հակազդեցության:
Ամեն դեպքում նշենք, որ կողմերի համար Սիրիայում համագործակցությունը բավականին կարևոր է: Սիրիայում Իսրայելի հիմնական թիրախն Իրանի կողմից ֆինանսավորվող «Հզբոլլահ»-ի դիրքերն են, ինչպես նաև Սիրիայում Իրանի ռազմական ներկայության դեմ պայքարը: Իսրայելում հասկանում են, որ հատկապես վերջինի հարցում Ռուսաստանը կարող է բավականին օգտակար լինեն: Հիշեցնենք, հենց Ռուսաստանի միջոցով հնարավոր եղավ ձեռք բերել պայմանավորվածություն Սիրիայի հարավային և հարավ-արևմտյան սահմաններից իրանական ուժերը հետ քաշելու հարցում: Ռուսաստանն էլ իր հերթին շահագրգռված չէ զինված հակամարտությունը տեղափոխելու Սիրիայի սահմաններից դուրս: Արդյունքում, չնայած կողմերի նպատակները Սիրիայում միանգամայն տարբեր են, սակայն լարվածությունը երկուստեք ձեռնտու չէ:

Who Benefited from Russian IL-20 Crash and Which Were The Consequences?
The Russian defense minister announced the transfer of the S-300 anti-aircraft missile systems to Syria within two weeks. Moscow stresses that this is the answer of the Russian side to the IL-20 shot down in Syria.
It should be noted that, although the plane was shot down by Syrian air defense, Moscow blamed Israel for this, which, according to the Russian side, did not warn about air strikes on Syria at the time, as a result of which the IL-20 could not move to a safe zone. In addition, in Moscow they say that Israeli fighters hid behind the Russian plane, which was the reason for the crash of the latter.
Moscow stresses that the S-300 supplies are designed to improve the security of Russian troops in Syria, since the system has the function of distinguishing the Russian Air Force from the armed forces of other countries. However, it should be noted that this is not the only advantage of the S-300 system. With their appearance in Syria, the Syrian authorities will not only control the entire Syrian sky, limiting the actions of other participants, including the Israeli air force, but also it will give Damascus the ability to almost completely control the Israeli sky. It should be noted that in 2010, when Israel had not yet conducted such actions in Syrian airspace, it made serious efforts to cancel the contract for the sale of S-300 systems to Damascus. Now Tel Aviv warns again of the danger of these supplies for regional stability, but this time Moscow seems to be more determined.
At first glance, the current situation in Russian-Israeli relations seems to be similar to the case of the crash of a Russian helicopter on the border of Turkey with Syria in November 2015, which caused serious problems in Russian-Turkish relations. However, it should be noted that such developments in Russian-Israeli relations are unlikely.
The parties continue to seek a constructive dialogue to ease tensions in the relationship. This is evidenced by the very mild statement of Russian President Vladimir Putin about the incident, as well as the order of the Israeli Prime Minister that the Israeli army cooperate with the Russian side in all possible ways to investigate this incident.
It should be noted here that there were some discrepancies in the information provided by the Russian side regarding the incident. An updated version of the incident to the Russian Defense Ministry was submitted only on September 23, five days after the incident. At the same time, the Israeli side categorically denies its guilt in what happened. In the context of all this, the relatively mild reaction of the two leaders raises certain questions.
Russia has long been thinking about deploying the S-300 in Syria, as this will make the Syrian sky more controlled, and more efforts will be needed from the American side and its allies to effectively strike Syria. Russia has used the IL-20 incident very well for deploying the S-300 in Syria without significant opposition from the international community.
In any case, it should be noted that cooperation in Syria is very important for both Russia and Israel. The main goal of Israel in Syria is the position of Hezbollah financed by Iran, as well as the fight against the Iranian military presence in Syria. Israel understands that Russia can be useful, especially in the latter question.
Russia, in turn, is not interested in moving the armed conflict outside of Syria. As a result, despite the fact that in Syria the goals of the parties are very different, tensions are unprofitable for both countries.