Ո՞ւմ էր ձեռնտու ռուսական Իլ-20-ի խոցումը և ի՞նչ հետևանքներ այն կունենա
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է Սիրիային երկու շաբաթվա ընթացքում C-300 զենիթա-հրթիռային համակարգեր փոխանցելու մասին: Մոսկվայում ընդգծում են, որ այս մատակարարումը ռուսական կողմի պատասխանն է սիրիական երկնքում Իլ-20 ինքնաթիռի խոցմանը:
Նշենք, որ թեև ինքնաթիռը խոցվել էր Սիրիայի ՀՕՊ-ի կողմից, սակայն Մոսկվայում կատարվածի համար մեղադրում են Իսրայելին, որը, ռուսական կողմի պնդմամբ, ժամանակին չի զգուշացրել Սիրիային օդային հարվածներ հասցնելու մասին, ինչի հետևանքով չի հաջողվել Իլ-20-ը անվտանգ գոտի տեղափոխել: Բացի այդ, Մոսկվայում նշում են, որ իսրայելական կործանիչները թաքնվել են ռուսական ինքնաթիռի հետևում, ինչն էլ պատճառ է դարձել վերջինիս կործանման համար:
Մոսկվայում ընդգծում են, որ C-300 համակարգերի մատակարարումը կոչված է բարձրացնելու Սիրիայում տեղակայված ռուսական զորքերի անվտանգությունը, քանի որ համակարգն ունի ռուսական օդուժն այլ երկրների օդուժից տարբերելու գործառույթ: Սակայն պետք է նկատել, որ դա C-300 համակարգերի միակ առավելությունը չէ: Սիրիայում դրանց հայտնվելով` ոչ միայն սիրիական ողջ երկինքն է հայտվում սիրիական իշխանությունների վերահսկողության տակ` սահմանափակելով այլ դերակատարների` այդ թվում նաև Իսրայելի օդուժի գործողությունները, այլ նաև Դամասկոսը հնարավորություն է ստանում գրեթե ամբողջությամբ վերահսկելու իսրայելական երկինքը: Նշենք, որ դեռ 2010 թվականին, երբ Իսրայելը Սիրիայի օդային տարածքում նման գործողություններ չէր իրականացնում, լուրջ ջանքեր է դրել, որպեսզի Մոսկվան չեղարկի Դամասկոսին C-300 համակարգեր վաճառելու մասին պայմանագիրը: Այժմ էլ Թել-Ավիվը զգուշացնում է տարածաշրջանային կայունության համար այդ մատակարարման վտանգավորության մասին, սակայն Մոսկվայում այս անգամ կարծես թե վճռական են տրամադրված:
Ռուս-իսրայելական հարաբերություններում ստեղծված այս իրավիճակն առաջին հայացքից թվում է, թե նման է 2015 թվականի նոյեմբերին Թուրքիայի կողմից Սիրիայի հետ սահմանին ռուսական ուղղաթիռի կործանման դեպքին, ինչը լուրջ խնդիրներ առաջացրեց երկու երկրների միջև հարաբերություններում: Սակայն պետք է նկատել, որ ռուս-իսրայելական հարաբերություններում նման զարգացումները քիչ հավանական են:
Կողմերը շարունակում են կառուցողական երկխոսության եզրեր փնտրել հարաբերություններում առաջացած լարվածությունը թուլացնելու համար: Այդ մասին է վկայում ինչպես ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` միջադեպի վերաբերյալ բավականին մեղմ հայտարարությունը, այնպես էլ Իսրայելի վարչապետի կարգադրությունն իսրայելական բանակին` միջադեպի հետաքննության հարցում բոլոր հնարավոր ձևերով համագործակցելու ռուսական կողմի հետ:
Այստեղ պետք է նկատել, որ միջադեպի հետ կապված ռուսական կողմի հաղորդած տեղեկություններում սկզբում կային որոշ անհամապատասխանություններ: ՌԴ ՊՆ միջադեպի ճշգրտված վարկածը ներկայացրեց միայն սեպտեմբերի 23-ին` միջադեպից 5 օր անց: Միևնույն ժամանակ իսրայելական կողմը կտրականապես հերքում է միջադեպում իր մեղավորությունը: Այս ամենի համատեքսում երկու երկրների ղեկավարների համեմատաբար մեղմ արձագանքը որոշակի հարցեր է առաջացնում:
Ռուսաստանը վաղուց է մտածում Սիրիայում C-300 տեղակայման շուրջ, քանի որ այդպիսով Սիրիայի երկինքը դառնում է լավ վերահսկելի, և Սիրիային արդյունավետ հարված հասցնելու համար ամերիկյան կողմը և վերջինիս դաշնակիցներն ավելի շատ «ջանք» են ներդնելու: Ռուսաստանը բավականին լավ օգտագործեց Սիրիական ՀՕՊ կողմից ռուսական ԻԼ-20-ը խոցելու հանգամանքը այդ երկրում C-300 տեղակայելու համար` առանց միջազգային հանրության կողմից էական հակազդեցության:
Ամեն դեպքում նշենք, որ կողմերի համար Սիրիայում համագործակցությունը բավականին կարևոր է: Սիրիայում Իսրայելի հիմնական թիրախն Իրանի կողմից ֆինանսավորվող «Հզբոլլահ»-ի դիրքերն են, ինչպես նաև Սիրիայում Իրանի ռազմական ներկայության դեմ պայքարը: Իսրայելում հասկանում են, որ հատկապես վերջինի հարցում Ռուսաստանը կարող է բավականին օգտակար լինեն: Հիշեցնենք, հենց Ռուսաստանի միջոցով հնարավոր եղավ ձեռք բերել պայմանավորվածություն Սիրիայի հարավային և հարավ-արևմտյան սահմաններից իրանական ուժերը հետ քաշելու հարցում: Ռուսաստանն էլ իր հերթին շահագրգռված չէ զինված հակամարտությունը տեղափոխելու Սիրիայի սահմաններից դուրս: Արդյունքում, չնայած կողմերի նպատակները Սիրիայում միանգամայն տարբեր են, սակայն լարվածությունը երկուստեք ձեռնտու չէ:

Кому было выгодно крушение российского Ил-20 и какие будут последствия?
Министр обороны России заявил о передаче Сирии зенитных ракетных комплексов С-300 в течение двух недель. Москва подчеркивает, что это - ответ российской стороны на сбитый в Сирии Ил-20.
Следует отметить, что, хотя самолет был сбит сирийскими ПВО, однако в Москве в этом обвинили Израиль, который, по мнению российской стороны, не предупредил о воздушных ударах по Сирии вовремя, в результате чего Ил-20 не смог переместиться в безопасную зону. Кроме того, в Москве заявляют, что израильские истребители прятались за российским самолетом, что и стало причиной крушения последнего.
Москва подчеркивает, что поставки С-300 призваны повысить безопасность российских войск в Сирии, поскольку у системы есть функция различения ВВС России от ВС других стран. Однако следует отметить, что это - не единственное преимущество системы C-300. С их появлением в Сирии под контролем сирийских властей окажется не только все сирийское небо, ограничивая действия других участников, включая израильские военно-воздушные силы, но и даст Дамаску возможность почти полностью контролировать израильское небо. Следует отметить, что в 2010 году, когда Израиль еще не проводил подобных действий в сирийском воздушном пространстве, он предпринял серьезные усилия для отмены контракта на продажу систем С-300 Дамаску. Теперь Тель-Авив опять предупреждает об опасности этих поставок для региональной стабильности, но на этот раз Москва, кажется, настроена решительно.
Нынешняя ситуация в российско-израильских отношениях, на первый взгляд, кажется, похожа на случай крушения российского вертолета на границе Турции с Сирией в ноябре 2015 года, что вызвало серьезные проблемы в российско-турецких отношениях.  Однако следует отметить, что такие развития в российско-израильских отношениях маловероятны.
Стороны продолжают искать конструктивный диалог для смягчения напряженности в отношениях. Об этом свидетельствует и очень мягкое заявление президента России Владимира Путина о случившемся, а также приказ израильского премьер-министра о том, чтобы израильская армия всеми возможными способами сотрудничала с российской стороной для расследования этого инцидента.
Здесь следует отметить, что в информации, представленной российской стороной относительно инцидента, были некоторые несоответствия. Уточненная версия инцидента минобороны России была представлена только 23 сентября, через пять дней после инцидента. В то же время израильская сторона категорически отрицает свою вину в произошедшем. В контексте всего этого относительно мягкая реакция двух лидеров вызывает определенные вопросы.
Россия уже давно думает о развертывании С-300 в Сирии, поскольку это сделает сирийское небо более контролируемым, и от американской стороны и ее союзников понадобится больше усилий для эффективного удара по Сирии. Россия очень хорошо использовала инцидент с Ил-20 для развертывания С-300 в Сирии без значительного противодействия международного сообщества.
В любом случае следует отметить, что сотрудничество в Сирии очень важно и для России, и для Израиля. Основной целью Израиля в Сирии является позиция финансируемой Ираном "Хизбаллы", а также борьба с военным присутствием Ирана в Сирии. Израиль понимает, что Россия может быть полезна, особенно в последнем вопросе.
Россия, в свою очередь, не заинтересована в перемещении вооруженного конфликта за пределы Сирии. В итоге, несмотря на то, что в Сирии цели сторон очень разные, напряженность невыгодна обеим странам.