Պաղեստինը ԱՄՆ-ի դեմ հայց է ներկայացրել ՄԱԿ-ի դատարան
Պաղեստինը ԱՄՆ-ի դեմ հայց է ներկայացրել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարան: Այս մասին ասվում է դատարանի հրապարակած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ հայցը ներկայացվել է Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանատունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու կապակցությամբ: Պաղեստինի կարծիքով, ամերիկյան իշխանությունների այդ որոշումը հանդիսանում է 1961 թվականի Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում:
Հիշեցնենք, Պաղեստինի և ԱՄՆ հարաբերությունները սրվել են այն բանից հետո, երբ 2017 թվականի դեկտեմբերին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Երուսաղեմը ճանաչեց Իսրայելի մայրաքաղաք և այնտեղ տեղափոխեց ամերիկյան դեսպանատունը: Պաղեստինյան իշխանություններն այդ կապակցությամբ հայտարարել են ԱՄՆ հետ պաշտոնական կապերը սառեցնելու մասին:

Палестина подала иск против США в суд ООН
Палестина подала иск против США в международный суд ООН. Об этом говорится в пресс-релизе, опубликованном на сайте суда, передает Корреспондент.
Иск подан в связи с переносом посольства США в Израиле из Тель-Авива в Иерусалим. По мнению Палестины, такое решение американских властей является нарушением Венской конвенции 1961 года.
Напомним, отношения Палестины и США обострились после того, как декабре 2017 года американский президент Дональд Трамп объявил о признании Иерусалима столицей израильского государства и переносе туда посольства США. Глава Палестины Махмуд Аббас объявил о замораживании официальных контактов с США.