Մակեդոնիայում ընթանում է երկրի անվանափոխման մասին խորհրդատվական հանրաքվեն
Մակեդոնիայում ընթանում է երկրի անվանափոխման մասին խորհրդատվական հանրաքվեն, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հանրաքվեն ընթանալու է տեղի ժամանակով 07:00-ից մինչև 19:00-ը: Հանրաքվեի մասնակիցները պետք է պատասխանեն միայն մեկ հարցի՝ «Կո՞ղմ եք ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը Մակեդոնիայի Հանրապետության և Հունաստանի Հանրապետության միջև պայմանագրի ընդունմամբ»:
Ակնկալվում է, որ առաջին արդյունքները կհրապարակվեն այսօր երեկոյան: Պաշտոնական նախնական տվյալները ընտրական հանձնաժողովը պարտավոր է հրապարակել ընտրատեսամասերի փակումից հետո 24 ժամվա ընթացքում, իսկ վերջնական արդյունքները՝ 15-օրյա ժամկետում:
Պլեբիսիցիտի ընթացքին հետևում են մոտ 12 հազար տեղական և շուրջ 500 միջազգային դիտորդներ:
Հանրաքվեն կրում է խորհրդատվական բնույթ, սակայն Մակեդոնիայի օրենսդրության համաձայն՝ դրա հաջողության համար պահանջվում է, որ քվեարկի ընտրողների կեսից ավելին՝ մոտ 903 հազար քաղաքացի:
Հունաստանի կառավարությունը հունիսի 17-ին պայմանագիր է ստորագրել Մակեդոնիայի Հանրապետության հետ: Այն կարգավորում է նախկին հարավսլավական հանրապետության անվանման շուրջ ավելի քան 25 տարի ընթացող վեճը: Հունաստանը պահանջում էր անվանափոխել երկիրը, որպեսզի չլինի խառնաշփոթ Մակեդոնիա անվամբ հունական բնակավայրի հետ: Ենթադրվում է, որ նախկին հարավսլավական հանրապետությունը կանվանափոխվի ու կդառնա Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն:

В Македонии проходит консультативный референдум о переименовании страны
В Македонии проходит голосование на консультативном референдуме о переименовании страны, передает РИА новости.
По данным Государственной избирательной комиссии (ГИК) республики., проголосовать могут 1 806 336 человек. Референдум пройдет с 7.00 до 19.00 по местному времени.  Людям придется ответить на следующий вопрос "Поддерживаете ли вы вступление в ЕС и НАТО с принятием договора между Республикой Македония и Греческой Республикой?"
Первые данные ожидаются вечером в воскресенье, официальные предварительные результаты избирком обязан огласить в течение 24 часов после закрытия участков, а окончательные — в 15-дневный срок. За ходом плебисцита будут следить около 12 тысяч местных и порядка 500 иностранных наблюдателей.
Референдум носит консультативный характер. Однако, по законодательству Македонии, для его успеха требуется, чтобы проголосовали более половины избирателей — около 903 тысяч граждан.
Различные социологические исследования показывают вероятность явки от 40% до 60%.
Правительство Греции 17 июня подписало договор с Республикой Македония, который урегулирует продолжавшийся свыше 25 лет спор вокруг названия бывшей югославской республики. Греция требовала изменить его, чтобы не было путаницы из-за названия греческой области Македония. Предполагается, что бывшая югославская республика станет Республикой Северная Македония.
Договор между двумя странами открывает Скопье путь в НАТО и Евросоюз, но вызывает критику как в Греции, так и в самой Македонии.