Հավատում եմ, որ 21-րդ դարը Հայաստանի դարն է. Արմեն Սարգսյան (լուսանկարներ)
Հոկտեմբերի 3-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել Արեւելք-Արեւմուտք ինստիտուտի ամենամյա 25-րդ Գալա մրցանակաբաշխությունը, որին ներկա են եղել անվանի պետական, հասարակական ու քաղաքական գործիչներ, դեսպաններ, գործարարներ, ամերիկահայ համայնքի ճանաչված անդամներ։
Միջազգային այս հեղինակավոր կառույցն իր ամենամյա մրցանակն ավանդաբար շնորհում է այն անձանց, ովքեր աչքի են ընկել փայլուն առաջնորդությամբ, նորարարությամբ եւ որպես փոփոխության առաջամարտիկ գործելու կարողությամբ: Անցած տարիներին Արեւելք-Արեւմուտք ինստիտուտի մրցանակին արժանացել են ԱՄՆ 41-րդ նախագահ Ջորջ Բուշը, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը, Միացյալ Թագավորության նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը, Գերմանիայի նախկին կանցլեր Հելմուտ Քոլը, Չեխիայի նախկին նախագահ Վացլավ Հավելը, Ֆինլանդիայի նախկին նախագահ, 2008 թվականի Խաղաղության նոբելյան մրցանակակիր Մարտի Ահտիսաարին եւ այլք:
Ինստիտուտի համահիմնադիր, ամերիկացի դիվանագետ Ջոն Էդվին Մրոզի անվան Համաշխարհային պետական գործչի մրցանակն այս տարի շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Մրցանակը հանձնելու հանդիսավոր արարողության ժամանակ Արեւելք-Արեւմուտք ինստիտուտի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոս Փերոթն իր ողջյունի խոսքում մասնավորապես նշել է.
«Պատիվ ունենք Ջոն Էդվին Մրոզի անվան պետական գործչի մրցանակը հանձնել Հայաստանը ներկայացնող Նորին Գերազանցություն Արմեն Սարգսյանին՝ որպես պետական գործիչ նրա երկարամյա կարիերայի եւ արձանագրած նվաճումների, ինչպես նաեւ համաշխարհային զարգացմանն ուղղված նրա նշանակալի ներդրումների համար:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրվելը եկավ լրացնելու ֆիզիկայի, մասնավոր սեկտորի եւ պետական կառավարման ոլորտներում նրա ունեցած մեծ փորձառությունը: Այնպիսի ժամանակներում, երբ Հայաստանն ապրում է փոփոխությունների շրջան, Սարգսյանին վստահվեց կայունության հաստատումն ու իր երկրի համար նոր տեսլականի առաջարկումը, որը վստահ ենք կտանի դեպի ավելի ժողովրդավար ու բարգավաճ ապագա:
Արեւելք-Արեւմուտք ինստիտուտը շարունակում է հանձնառու լինել նորարարական ու ստեղծարար լուծումների զարգացմանը՝ կարգավորելու մեր օրերի խնդիրներն ու նախապատրաստվելու ապագայի մարտահրավերներին: Այնպիսի անհատները, ինչպիսին Սարգսյանն է, հնարավոր են դարձնում մեր ջանքերը»:
Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ Հայաստանի կամրջող դերի մասին է խոսել «Թավիթյան» հիմնադրամի նախագահ, ամերիկահայ բարերար Ասո Թավիթյանը, իսկ Նյու Յորքի «Կարնեգի» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի ապագայի իր տեսլականը։
Շնորհակալություն հայտնելով պատվավոր մրցանակի համար՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սարգսյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է, որ այն իր համար շատ կարեւոր է, իսկ Արեւելք-Արեւմուտք ինստիտուտը պարզապես աշխարհում գոյություն ունեցող թինք-թենքներից (think tank) մեկը չէ, այլ՝ հատուկ կառույց։ Նախագահի խոսքով՝ երբ կա կարեւոր գաղափար, ինստիտուտն անպայման մասնակից է դառնում այն կյանքի կոչելուն. «Դուք ունեք այդ մեծ էներգիան՝ մտածելու որեւէ բանի մասին, հավատալու դրան ու այն կյանքի կոչելու, փորձելու կատարել այդ փոքր, սակայն կարեւոր փոփոխությունը»:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այստեղ ներկայացնել իմ ժողովրդին ու պետությունը: Ես իսկապես ունեմ ապագայի մասին երազանք կամ տեսլական, որը ներառում է նաեւ այն փաստը կամ իրողությունը, որին մենք առերեսվում ենք. այն է՝ ուր է շարժվում աշխարհը»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
«Եթե 20-րդ դարը բնական պաշարների եւ, դրանից ելնելով, քաղաքական ու այլ ուժերի դարն էր, ապա 21-րդ դարն ուրիշ է լինելու:
21-րդ դարը հետազոտությունների զարգացման, նոր տեխնոլոգիաների դար է: 21-րդ դարն այն ժամանակաշրջանն է, երբ ամեն բան արվելու է եւ ղեկավարվելու է նոր գաղափարների, նոր հետազոտությունների միջոցով, նրա՛նց կողմից, ովքեր արագ են, երիտասարդ՝ անկախ տարիքից, եռանդուն: Սա է լինելու 21-րդ դարը, քաղաքականությունն այլ կերպ է իրականացվելու:
Ժան Ժակ Ռուսոն ասում էր. «Եթե գոյություն չունենային այնպիսի կետեր, որտեղ չհատվեին բոլորի շահերը, խոսք անգամ չէր կարող լինել որեւէ հասարակության մասին»: Ազատությունն ու ապրելու իրավունքը ոչ միայն բացարձակ ու անսակարկելի արժեքներ են, այլեւ հենց այն հատման կետերը, որոնք պետք է միավորեն բոլորի շահերը:
Ես իսկապես հավատում եմ, որ 21-րդ դարը Հայաստանի դարն է, հետեւաբար, կարծում եմ, որ մենք հաղթանակած ենք լինելու: Ուրախ եմ հայ ազգի մասը լինել:
Մենք փոքր երկիր ենք, բայց համաշխարհային ազգ՝ 21-րդ դարի ազգ: Շատ չեն այսպիսի ազգերը, սակայն ես հավատացած եմ, որ փոքր պետություն ունեցող, բայց համաշխարհային ազգերը, որոնք ունեն համաշխարհային փոխկապակցվածություն, կարող են համախմբվել ու կառուցել իրենց երկիրը: Հենց դա է ապագան:
Հավատացած եմ, որ այնպիսի կենտրոնները, ինչպիսին Արեւելք-Արեւմուտք ինստիտուտն է, լինելու են 21-րդ դարի առաջնորդող կառույցներից մեկը:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալ եմ այս հրաշալի մրցանակի համար: Այն ինձ կհիշեցնի, որ դեռեւս շատ անելիքներ կան, կհիշեցնի հրաշալի մարդկանց մասին, ում իմ կյանքի ընթացքում հանդիպելու հնարավորություն եմ ունեցել այս ինստիտուտի շրջանակում: Այն ինձ մշտապես կհիշեցնի մի հրաշալի մարդու մասին, ում անունն է Ջոն Մրոզ: Այն կհիշեցնի ինձ, որ դեռ այնքա՜ն անելիքներ կան մեր աշխարհում:
Եւ ես պարտականություն ունեմ ծառայելու իմ ժողովրդին ու իմ երկրին՝ մի երկրի, որը 21-րդ դարում լինելու է աշխարհի առաջատարներից մեկը»:

I Believe the 21st Century will be Armenia’s age. Armen Sarkissian (Photos)
On October 3, in New York took place the Annual Awards Gala ceremony of the EastWest Institute which was attended by famous state, public, and political figures, ambassadors, entrepreneurs, renowned members of the Armenian-American community.
This reputable international institution bestows its annual awards on the individuals who have been singled out for their exceptional leadership, innovative spirit and ability to be game changers. Among the awardees of the EastWest Institute are the 41st President of the United States George Bush, former Secretary of State Henry Kissinger, former Prime Minister of the United Kingdom Tony Blair, former German Chancellor Helmut Kohl, former President of the Czech Republic Vaclav Havel, former President of Finland, winner of the Noble Peace Prize for year 2008 Martti Ahtisaari, and others.
This year, the John Edwin Mroz Global Statesman Award, which is named in the honor of a Co-Founder of the Institute, American diplomat John Mroz, will be bestowed upon the President of Armenia Armen Sarkissian.
At the official award ceremony, the Chairman of the Board of Directors of the EastWest Institute Ross Perot in his welcoming remarks said:
“We are honored to hand the John Edwin Mroz Global Statesman Award to the representative of Armenia, His Excellency Armen Sarkissian for his long-lasting career and achievements in statesmanship as well for considerable contribution to global development.
The selection of the President of the Republic of Armenia has come to augment his vast experience in the areas of Physics, private sector, and state administration. In the times, when Armenia is going through the period of great changes, Sarkissian was entrusted with ensuring stability and creation of a new vision for his country which, we are confident, he will lead towards a more democratic and prosperous future.
The EastWest Institute is committed to the development of innovative and creative solutions to solve current problems and get ready for the future challenges. Individuals like Sarkissian make our efforts possible.”
The President of the Tavitian Foundation, the Armenian-American benefactor Aso Tavitian spoke of Armenia’s role as a bridge between the East and the West. The President of the Carnegie Corporation Vartan Gregorian presented his vision of Armenia’s future.
The President of Armenia expressed his thanks for the award and noted in his speech that the award is very important for him while the EastWest Institute is not just a think tank among many in the world but a special institution. According to the President, when there is an idea, an important one, the Institute participates in its implementation. “You have this great energy of thinking about something, believing in something and going to implement and trying to make that small but very important change.”
It’s a great honor for me to represent my nation and my state here. I really have a dream or a vision for the future and that dream or a vision which includes also the fact or the reality that we are facing. i.e. where this world is moving to,” President Sarkissian noted.
“If the 20th century was the century of natural resources and based on that the age of other political forces, the 21st century is going to be deferent. The 21st century is the century of research, development, new technologies. The 21st century is the century when things will be done and ruled by new ideas, by new research conducted by those who are quick, by those who are young and energetic regardless of how old they are. That will be the 21st century. The politics will be done differently.”
Jean-Jacques Rousseau said that “It is solely on the basis of common interest that every society should be.” Freedom and the right to live are not only absolute and indisputable values but represent that very common interest which should bring together everyone’s interest.
And I do truly believe that the 21st century is Armenia’s century. That’s why I think we will be victorious. I am happy to be part of the Armenian nation. We are a small state but a global nation. There are not many nations of that sort. But I do believe that small states but global nations that have the global connectivity can get together and build their own country. That’s the future, and I do believe that the institutions like the EastWest Institute are going to be among the leaders of the 21st century.
Thank you again for this wonderful prize. It will remind me that I have still a lot to do. It will remind me about the wonderful people that I have had a chance of meeting in my life at the EastWest Institute. It will always remind me about the wonderful man whose name was John Mroz, and it will always remind me that there is much to do in our world. And I have also a duty to serve my nation and my county - a country that in the 21st century will be one of the world leaders.”