Հայաստանում է տիեզերքում 197 օր անցկացրած ՀՀ պետական դրոշը
Հոկտեմբերի 6-ին  «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանեց ՌԴ հերոս, տիեզերագնաց Անտոն Շկապլերովը, ով իր հետ բերեց Միջազգային տիեզերական կայանում 197 օր անցկացրած Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
Լրագրողների հետ զրույցում Շկապլերով նշեց, որ  ինքն ավելի քան 8 հազար անգամ պտտվել է Երկրի շուրջը, տիեզերքից բազմաթիվ անգամ տեսել է Հայաստանը, Երևանը և Սևանա լիճը, նկարել այդ տեսարանները և տեղադրել սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Ես երազում էի լինել Հայաստանում և շնորհիվ բարերար Հրաչյա Պողոսյանի հնարավորություն ունեցա ժամանել և ավելի մոտիկից ծանոթանալ երկրի հետ: Ցավոք, կարճ ժամանակով եմ գալիս՝ ընդամենը երեք օր, որովհետև ներկայումս տիեզերական թռիչքից հետո վերականգման փուլում եմ գտնվում, սակայն կհասցնեմ գոնե հիմնական տեսարժան վայրերն ուսումնասիրել: Կարծում եմ՝ մյուս անգամ ավելի երկար ժամանակով կգամ»,- ասաց Շկապլերովը:
Տիեզերագնացը պատրաստվում է դրոշը նվիրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Շկապլերովը նաև հայտնեց, որ երկու շաբաթ հետո տիեզերագնաց Օլեգ Արտեմևը Հայաստան է  բերելու Երևանի դրոշը:

Российский космонавт привез в Ереван флаг Армении, который побывал в космосе
Российский космонавт-испытатель, Герой России Антон Шкаплеров 6-го октября привез в Ереван флаг Армении, который 195 дней находился на Международной космической станции. Это своеобразный подарок ко 2800-летию Еревана и 100-летию первой республики Армения, передает Sputnik Армения.
"Хочу еще и с земли поздравить ереванцев. По космическим меркам 2800 лет всего лишь миг. У Еревана все впереди, желаю новых космических высот, новых орбит и достижений", - сказал Шкаплеров Sputnik Армения.
Космонавт рассказал, что впервые приехал в Ереван, но более 8 тысяч раз облетел Землю и видел с высоты космического полета Армению, озеро Севан и даже армянскую столицу. По его словам, флаги лишь немногих стран бывали на космической высоте и для не такой большой страны как Армения, это весьма значимое событие. Он приехал на несколько дней и лично передаст загерметизированный флаг главе государства – премьер-министру Николу Пашиняну.