Մակեդոնիայի անվանափոխության հարցը խորհրդարանում է
Մակեդոնական կառավարությունը երկուշաբթի օրը հաստատել է երկրի անվանափոխության վերաբերյալ օրինագծի նախագիծը և ուղղել այն խորհրդարանի հաստատմանը, հայտնում է VoaNews-ը։
Երկրի անվանափոխության հարցի շուրջ հանրաքվեն չկայացավ ցածր մասնակցության պատճառով։ Այժմ հարցի լուծումը մնացել է խորհրդարանին։
Իշխող կոալիցիան 72 մանդատ ունի 120 տեղանոց խորհրդարանում, սակայն սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման համար անհրաժեշտ է ձայների 2/3-ը։ Երկրի վարչապետ Զորան Զաևը հայտարարել է, որ կլուծարի խորհրդարանը, եթե նախագիծը չընդունվի։

The Parliament Of Macedonia Will Vote Name Change
The Macedonian government adopted on Monday a draft law on changing the country's name as agreed with Greece and passed it to parliament for adoption, Voanews repots.
A referendum on the agreement failed to pass turnout thresholds, leaving it to parliament to settle the issue.
The ruling coalition, which has 72 lawmakers in the 120-seat parliament, needs to secure a two-thirds majority to pass laws on constitutional changes.
Prime Minister Zoran Zaev has said that if parliament fails to adopt the law, he would call an early election.