Իրաքում խմելու ջրից ավելի քան 110 հազար մարդ է թունավորվել
Իրաքի Բասրայի նահանգում անորակ խմելու ջրից թունավորվածների թիվը հասել է 111 հազարի: Այս մասին հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները`վկայակոչելով Բասրա նահանգում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավարին:
Օգոստոսի սկզբին երկրի հարավային այդ նահանգը բախվել էր ջրի պակասի և բնակչությանն էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների ընդհատումների հետ կապված սուր խնդրի հետ: Իրավիճակից դժգոհ բնակիչները դուրս էին եկել բողոքի ակցիաների, որոնք վերաճել էին անկարգությունների. արդյունքում  զոհվել էր մոտ 10 մարդ, հրկիզվել էին քաղաքական կուսակցությունների գրասենյակներ, պետական հեռուստատեսության և ռադիոհաղորդումների կենտրոնակայանները, ինչպես նաև շիաների ռազմականացված կազմավորումների մասնաճյուղերը: Կրակով ոչնչացվել էր Բասրայում Իրանի հյուպատոսությունը:
Խորհրդարանի արտակարգ նիստն այս հարցով որևէ արդյունք չտվեց. վարչապետ Հայեդ ալ-Աբադին օրենսդիրներին մեղադրեց հարավային նահանգում ստեղծված իրավիճակը սեփական քաղաքական նպատակների համար օգտագործելու մեջ:

В Ираке питьевой водой отравились более 100 тысяч человек
Число отравившихся некачественной питьевой водой в иракской провинции Басра выросло до 111 тыс. человек. Об этом, как передает ТАСС, сообщает новостной портал Al Baghdadia со ссылкой на заявление главы офиса Верховного комиссара ООН по правам человека в провинции Басра.
Еще в начале августа южная провинция страны, где расположен второй по величине и самый густонаселенный город Ирака после Багдада Басра, столкнулась с острой проблемой нехватки воды и перебоев с поставками электроэнергии населению.
Акции протеста, организованные недовольными ситуацией жителями, вылились в начале сентября в беспорядки и акты вандализма. В результате беспорядков и столкновений погибли не менее 10 человек, были сожжены офисы политических партий, штаб-квартиры гостелевидения и радиовещания, а также филиалы шиитских военизированных формирований. Огнем было уничтожено консульство Ирана в Басре.
Проведение по горячим следам экстренного заседания парламента так ни к чему и не привело. После этого премьер-министр Хейдар аль-Абади обвинил законодателей в использовании обстановки в южной провинции в своих политических целях.