ԵՄ-ն չեղարկել է Brexit-ի հարցերով արտակարգ գագաթաժողովը
ԵՄ անդամ երկրների առաջնորդները չեղարկել են Brexit-ի հարցերով նոյեմբերի 17-18-ին նախատեսված գագաթաժողովը, հայտնում է Reuters-ը:
Վերջինիս փոխանցմամբ, ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած գագաթաժողովի ժամանակ չի հաջողվել առաջընթաց գրանցել:
Այսպիսով, Լոնդոնը ժամանակ է շահում կարգավորելու իր ներքաղաքական հարցերը, որոնք, ԵՄ անդամ երկրների առաջնորդների հիմնական մասի կարծիքով, իրական խոչընդոտ են Brexit-ի գործարքի կնքման համար:
Նշվում է նաև, որ Brexit-ի հարցերով գագաթաժողովը կկայանա միայն այն դեպքում, երբ ԵՄ գլխավոր բանագնաց Միշել Բրանյեն հայտնի բանակցային գործընթացում առաջընթացի մասին:

Евросоюз отменил экстренный саммит по Brexit
Лидеры стран-членов Евросоюза отменили экстренный саммит по Brexit, который был запланирован на 17-18 ноября, сообщает Корреспондент.
Официальные представители ЕС заявили, что во время прошедших 17 октября переговоров по Brexit с участием премьер-министра Британии Терезы Мэй им не удалось достигнуть прогресса.
Отмечается, что благодаря этому у Лондона будет время на решение проблемы внутренней политики, которая, по мнению большинства лидеров ЕС, является реальным препятствием для проведения сделки.
Также сказано, что эта встреча состоится в том случае, если главный переговорщик ЕС Мишель Бранье сообщит о прогрессе в переговорном процессе.