ՀՀ նախագահը Ժնևում մասնակցել է Համաշխարհային ներդրումային համաժողովի բացմանը
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ժնևում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է այդ կազմակերպության Առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի (UNCTAD)` երկամյա պարբերականությամբ կազմակերպվող Համաշխարհային ներդրումային համաժողովի (World Investment Forum 2018) բացման հանդիսավոր արարողությանը։ Հոբելյանական` տասներորդ համաժողովն այս տարի անցկացվում է «Ներդրումներ՝ հանուն կայուն զարգացման» խորագրով:
Մինչ համաժողովի բացումը, Հանրապետության նախագահը կարճատև զրույց է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Ալան Բերսեի հետ, որին հանդիպել էր նաև վերջերս Երևանում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում։
Համաժողովի բացմանը ներկա են եղել Շվեյցարիայի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի անդամ պետությունների, համաշխարհային գործարար համայնքի, ներդրողների ու միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել է Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Ալան Բերսեն։
Համաշխարհային ներդրումային համաժողովը ներդրումների և կայուն զարգացման ոլորտին նվիրված միջազգային առաջատար և ներկայացուցչական համաժողովներից է, բարձր մակարդակի հարթակ, որտեղ քննարկվում են գլոբալիզացիայի և ինդուստրալիզացիայի նոր դարաշրջանում ներդրումային ոլորտում առկա համաշխարհային մարտահրավերները և դրանք հաղթահարելու հնարավորությունները:
Համաժողովն այս տարի իր հարկի տակ է հավաքել 160 երկրների ավելի քան 4000 ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ տարբեր երկրների բազմաթիվ անդրազգային կորպորացիաների, ազդեցիկ ներդրումային ֆոնդերի, խոշոր ընկերությունների ղեկավարների:
Համաշխարհային ներդրումային համաժողովի բացմանը հետևել է ՄԱԿ-ի Ներդրումների խրախուսման մրցանակաբաշխության արարողությունը, որին մասնակցել է նաև նախագահ Սարգսյանը։
Մրցանակների արժանացել են այն ընկերությունները, որոնք գերազանց արդյունքներ են գրանցել ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված կայուն զարգացման նպատակների, մասնավորապես՝ աղքատության դեմ պայքարի, որակյալ կրթության ու առողջապահության ապահովման, կլիմայական փոփոխության դեմ պայքարի ծրագրերի իրականացման գործում։ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մրցանակ է հանձնել հնդկական «Invest India» ընկերությանը։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահն այնուհետեւ այցելել է Համաշխարհային ներդրումային hամաժողովի «Ներդրումային ավանում» բացված Հայաստանի տաղավար, որտեղ մեր երկրի ներդրումային միջավայրին, գրավչությանն ու մրցակցային առավելություններին զուգահեռ` ներկայացված են նաև Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորություններն ու առանձնահատկությունները։

Президент РА в Женеве принял участие в открытии Всемирного инвестиционного форума
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Республики Армения Армен Саркисян в Штаб-квартире ООН в Женеве принял участие в торжественной церемонии открытия Всемирного инвестиционного форума (World Investment Forum 2018), который с периодичностью раз в два года организует Конференция ООН по торговле и развитию (UNCTAD). Юбилейный, десятый, форум в этом году проводится под девизом «Инвестиции во имя стабильного развития.
До открытия конференции Президент Республики провел краткую беседу с президентом Швейцарской Конфедерации Аланом Берсе, с которым встречался также недавно в Ереване в рамках 17-го саммита Международной организации Франкофонии.
На открытии форума присутствовали высокопоставленные должностные лица Швейцарии, государств-членов UNCTAD, международных организаций, а также представители мирового бизнес сообщества, инвесторы. Участников форума приветствовал Президент Швейцарской Конфедерации Алан Берсе.
Всемирный инвестиционный форум, посвящённый инвестициям и устойчивому развитию, относится к числу передовых и представительских международных конференций. Он представляет собой площадку высокого уровня, на которой обсуждаются существующие в эпоху глобализации и индустриализации в инвестиционной сфере всемирные вызовы и возможности их преодоления.
Конференция в этом году собрала под своей крышей более 4000 представителей из 160 стран, в том числе руководителей транснациональных корпораций, влиятельных инвестиционных фондов, крупных компаний из разных стран.
Открытие Всемирного инвестиционного форума продолжила церемония вручения премий ООН по стимулированию инвестиций, в которой принял участие также Президент Саркисян.
Премий удостоены те компании, которые зарегистрировали отличные результаты в деле реализации провозглашённых ООН целей устойчивого развития, в частности, в борьбе с бедностью, обеспечении качественного образования и здравоохранения, противодействии климатическим изменениям. Президент Республики Армен Саркисян вручил премию индийской компании "Invest India".
Президент Республики Армения затем посетил открытый в «Инвестиционной деревне» форума армянский павильон, где параллельно с конкурентными преимуществами нашей страны в плане инвестиционного климата представлены также возможности и особенности Армении в сфере туризма.