Ռուսաստանը, Հնդկաստանը և Իրանը Սուեզի ջրանցքին այլընտրանք կստեղծեն
Ռուսաստանը, Հնդկաստանը և Իրանը նոյեմբերին հանդիպում կանցկացնեն, որտեղ կքննարկեն միջազգային «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի գործարկումը, հաղորդում է իրանական Press TV-ն:
Նոր տրանսպորտային երթուղին կձգվի 7200 կմ և կդառնա Սուեզի ջրանցքի ավելի էժան այլընտրանքը: Նախագիծը ներառում է ինչպես երկաթուղի, այնպես էլ ջրային տրանսպորտ: Բեռները Հնդկաստանից կողարկվեն Պարսից ծոցի ափին գտնվող իրանական Բենդեր Աբաս քաղաք, ապա` Կասպից ծովի ափին գտնվող Բենդեր Էնզելի քաղաք: Հետո դրանք ծովով կփոխադրվեն Աստրախան, իսկ երկաթուղով Եվրոպա կմատակարարվեն:
Ենթադրվում է, որ տրանսպորտային նոր միջանցքով փոխադրումները 30-40 տոկոսով ավելի էժան և ավելի կարժ կլինեն: Նոր ճանապարահով բեռնափոխադրումների ծավալը գնահատվում է տարեկան 20-30 մլն տոննա:

Россия, Индия и Иран создадут альтернативу Суэцкому каналу
Россия, Индия и Иран проведут встречу в ноябре, где обсудят запуск международного транспортного коридора "Север-Юг", сообщает Интерфакс со ссылкой на иранский телеканал Press TV.
Телеканал отмечает, что новый транспортный коридор протянется на 7200 км и станет более дешевой альтернативой Суэцкому каналу. Проект будет включать железную дорогу и водный транспорт.
Товары будут отправляться из Индии в город Бендер-Аббас (Иран) на берегу Персидского залива, затем будут доставляться в город Бендер-Энзели на берегу Каспийского моря, после чего направятся в Астрахань, и по железной дороге будут поставляться в Европу.
Новый транспортный коридор сократит стоимость и время поставки товаров на 30-40%. Объем грузоперевозок оценивается в 20-30 млн тонн ежегодно.