Թրամփը կխստացնի ԱՄՆ-ում ապաստան հատկացնելու կարգը
Միգրանտներին ԱՄՆ-ում ապաստանի տրամադրման նոր պլանը կարող է կատարողական կարգով ընդունվել հաջորդ շաբաթ: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Այդ պլանի համաձայն՝ օտարերկրացիներն այլևս անօրինական ճանապարհով երկիր ազատ անցում չեն ստանա՝ տալով ապաստանի որոնումների անհիմն դիմումներ»,- Սպիտակ տանը լրագրողներին հայտարարել է նախագահը: Նա պարզաբանել է, որ պլանի համաձայն, ապաստանի տրամադրման դիմումներն այժմ կարելի կլինի տալ միայն ԱՄՆ մուտք գործելու վայրերում:
Նրա խոսքով՝ բոլոր ապաստան հայցողները, որոնց կբռնեն սահմանն անօրինականորեն հատելիս, կպահվեն վրաններում և չեն ազատվի մինչև դատական քննությունը:
1965 թվականին ընդունված միգրացիայի և քաղաքացիության մասին օրենքում ասվում է, որ ԱՄՆ-ում ցանկացած միգրանտ կարող է ապաստան ստանալու հայց ներկայացնել` անկախ այն բանից թե ինչպես է մուտք գործել երկիր:

Трамп предложил изменить политику предоставления убежища в США
Новый план по предоставлению убежища мигрантам в США может быть принят в исполнительном порядке на следующей неделе. Об этом, как передает Интерфакс, заявил президент США Дональд Трамп.
"В соответствии с этим планом иностранцы больше не получат свободный проход в страну незаконным путем, подавая безосновательные заявления в поисках убежища", - заявил президент журналистам в Белом доме. Он пояснил, что в соответствии с планом, заявления о предоставлении убежища теперь можно будет подать только в местах въезда в США.
Газета The Hill напоминает, что закон об иммиграции и гражданстве 1965 года говорит, что любой иммигрант в США может подать заявление на получение убежища независимо от того, как он въехал в США.
По его словам, любые просители убежища, которых поймают при незаконном пересечении границы, будут содержаться в палатках и не будут освобождены до судебного разбирательства.