Էբոլա վիրուսից 200 մարդ է մահացել
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլա վիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 326-ի, ավելի քան 200 մարդ մահացել է, հայտնել է երկրի առողջապահության նախարարությունը, փոխանցում է Tert.am-ը :
«Աշխարհում ոչ մի համաճարակ այնքան բարդ չի եղել, որքան այս մեկը, որը հիմա մենք տեսնում ու զգում ենք: Էբոլա մահացու համաճարակը 1976 թվականին առաջին անգամ Կոնգոյում տարածվելուց հետո տարբեր տարիներին կրկնվել է ևս տասն անգամ, սակայն որևէ մեկն այդքան դաժան չի եղել, որքան այս մեկը՝ Հյուսիսային Կիվու և Իտուի շրջանների համաճարակը»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Էբոլան վիրուսային ինֆեկցիա է, որը տարածվում է մարդկանց և որոշ կենդանիների շրջանում: Համաճարակն Արեւմտյան Աֆրիկայում սկսվել է 2015-ին և առավել զարգացել երեք երկրում՝ Գվինեայում, Սիերրա-Լիոնեում և Լիբերիայում: Վիրուսը խլել է ավելի քան 11 հազար մարդու կյանք: Ներկայիս համաճարակը Կոնգոյում տարածվել է այս տարվա հուլիսին:

Число жертв лихорадки Эбола в ДРК превысило 200 человек
Число заражений вирусом смертельной геморрагической лихорадки Эбола в Демократической Республике Конго достигло 326, более 200 человек скончались, сообщило министерство здравоохранения страны в субботу, передает РИА Новости.
На пятницу в провинциях Северное Киву и Итури зарегистрированы 326 случаев заражения, из них 291 подтвержден. При этом 201 человек скончался.
"Никакая другая эпидемия в мире не была столь сложной, как та, что мы переживаем сейчас", — отмечается в заявлении. С момента первой эпидемии Эболы в 1976 году в ДР Конго их было уже десять. Эпидемия в Северном Киву и Итури "превзошла" первую.
Болезнь, вызванная вирусом Эбола, — острая вирусная инфекция, поражающая людей и некоторые виды животных. Эпидемия Эболы разразилась в Западной Африке в 2015 году и в основном затронула три страны: Гвинею, Сьерра-Леоне и Либерию. По данным ВОЗ, во время последней крупной эпидемии Эболой заразились 28,6 тысячи человек, более 11,3 тысячи скончались.