Հյուսիսային Կորեան նոր ռազմավարական զենք է փորձարկել
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինն անձամբ է հետևել նոր առաջավոր ռազմավարական զենքի փորձարկումներին, որոնք հաջողությամբ անցկացվել են Պաշտպանական գիտությունների ակադեմիայի զինափորձարանում, հայտնում է Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը:
«Նոր զենքի հզորության ցուցադրումից հետո գերագույն առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը հայտարարեց, որ գիտնականներն ու արդյունաբերողները հսկայական աշխատանք են կատարել, որը կոչված է բարձրացնելու երկրի պաշտպանունակությունը»,- գրում է գործակալությունը: Կիմ Չեն Ինը նաև հայտարարել է, որ ԿԺԴՀ-ն առաջվա պես գերակայությունը տալիս է պաշտպանական տեխնոլոգիաների զարգացմանը և այդ ոլորտում գիտական մշակումներին:
Որևէ մանրամասնություններ, թե հատկապես ինչ զենք է փորձարկվել, չի հաղորդվում:նշվում է միայն, որ դրա մշակումն սկսվել է ԿԺԴՀ-ի նախորդ առաջնորդ Կիմ Չեն Իրի օրոք:

Северная Корея испытала новейшее оружие
Лидер КНДР Ким Чен Ын лично проинспектировал испытания нового передового стратегического вооружения, которые были успешно проведены на полигоне в Академии оборонных наук. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство ЦТАК.
"После демонстрации мощи нового оружия верховный лидер Ким Чен Ын заявил, что ученые и промышленники проделали огромную работу, которая призвана повысить обороноспособность страны", - сообщает агентство. Ким Чен Ын также заявил, что КНДР по-прежнему отдает приоритет развитию оборонных технологий и научных разработок в этой сфере.
Никаких подробностей о том, какое именно оружие было испытано не приводится. При этом ЦТАК отмечает, что его разработка началась при предыдущем лидере КНДР Ким Чен Ире.