Ինչու՞ չեք ասում, որ Դոլմաբահչե պալատը հայ ճարտարապետ է կառուցել, որ Աղթամարը մերն է. Գարո Փայլանը` մեջլիսում
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը, մեջլիսում մշակույթի և տուրիզմի նախարարության բյուջեի քննարկումների ժամանակ անդրադառնալով Թուրքիայում հայ մշակութային ժառանգությանը, ընդգծել է, որ յուրացված մշակույթը այլ կերպ է ներկայացվում, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
«Ինչու՞ չենք ասում, որ Դոլմաբահչե պալատը մերն է, Աղթամարը մերն է... Երբ ուսումնարանում էինք սովորում, մեզ Դոլմաբահչե տարան, գիդը ասաց, որ «պալատը կառուցել է իտալացի ճարտարապետ Բալիանին»:  Ես էլ հավատացի, վերադարձա ուսումնարան և իմացա, որ Դոլմաբահչեն կառուցել է հայ ճարտարապետ Կարապետ Պալյանը: Պատկերացնու՞մ եք այսպիսի մի  ըմբռնում կա, որ իտալացի ճարտարապետը նախընտրելի է հայ ճարտարապետից: Ստամբուլի բազմաթիվ վայրերում ճարտարապետ Պալյանների նշանավոր գերդաստանի ձեռագիրը կա: Սա ինչու՞ ենք ժխտում: Ինչու՞ չենք ասում, որ Սուլթանահմեթը, Դոլմաբահչե պալատը և Աղթամարը մերն է»:
Նշենք, որ Կարապետ Պալյանը (1800-1866) սուլթան Աբդուլմեջիդի պալատական ճարտարապետներից էր: Նա եղել է Ստամբուլի մի շարք պատմական շենքերի, ինչպիսիք են Ճարտարապետ Սինանի անվան գեղարվեստի համալսարանի շենքի, Դոլմաբահչե պալատի, Սուրբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոցի շենքի ճարտարապետը:

''Why Don’t you Say that Dolmabahçe Palace Was Built by an Armenian Architect, that Akhtamar Belongs to Us?'' Garo Paylan
Member of the pro-Kurdish Democratic People's Party of Armenian origin Garo Paylan spoke about the Armenian cultural heritage in Turkey during the discussions of the budget of the Ministry of Culture and Tourism, emphasizing that the cultural appropriation is presented differently.
"Why don’t you say that Dolmabahçe Palace belongs to us, Akhtamar belongs to us ... During the college years, when we were taken to Dolmabahçe, the guide said that the palace was built by Italian architect Baliani.  I believed, but when I returned to college I learned that Dolmabahçe was built by Armenian architect Karapet Palyan. Do you imagine? An Italian architect is more preferable than the Armenian architect. Why don’t we say that Sultanahmet, Dolmabahçe Palace and Akhtamar belong to us'', Paylan asked.
It should be noted, that the Palyan (or Balyan) family  was a prominent Ottoman Armenian family of court architects in the service of Ottoman sultans and other members of the Ottoman dynasty during the 18th and 19th centuries. For five generations, they designed and constructed numerous major buildings in the Ottoman Empire, including palaces, mansions, konaks, kiosks, yalis, mosques, churches, and various public buildings, mostly in Constantinople (present-day Istanbul). The nine well-known members of the family served six sultans in the course of almost a century and played an important role in the Westernization of Ottoman architecture during the Tanzimat period.