Ինչու՞ չեք ասում, որ Դոլմաբահչե պալատը հայ ճարտարապետ է կառուցել, որ Աղթամարը մերն է. Գարո Փայլանը` մեջլիսում
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը, մեջլիսում մշակույթի և տուրիզմի նախարարության բյուջեի քննարկումների ժամանակ անդրադառնալով Թուրքիայում հայ մշակութային ժառանգությանը, ընդգծել է, որ յուրացված մշակույթը այլ կերպ է ներկայացվում, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
«Ինչու՞ չենք ասում, որ Դոլմաբահչե պալատը մերն է, Աղթամարը մերն է... Երբ ուսումնարանում էինք սովորում, մեզ Դոլմաբահչե տարան, գիդը ասաց, որ «պալատը կառուցել է իտալացի ճարտարապետ Բալիանին»:  Ես էլ հավատացի, վերադարձա ուսումնարան և իմացա, որ Դոլմաբահչեն կառուցել է հայ ճարտարապետ Կարապետ Պալյանը: Պատկերացնու՞մ եք այսպիսի մի  ըմբռնում կա, որ իտալացի ճարտարապետը նախընտրելի է հայ ճարտարապետից: Ստամբուլի բազմաթիվ վայրերում ճարտարապետ Պալյանների նշանավոր գերդաստանի ձեռագիրը կա: Սա ինչու՞ ենք ժխտում: Ինչու՞ չենք ասում, որ Սուլթանահմեթը, Դոլմաբահչե պալատը և Աղթամարը մերն է»:
Նշենք, որ Կարապետ Պալյանը (1800-1866) սուլթան Աբդուլմեջիդի պալատական ճարտարապետներից էր: Նա եղել է Ստամբուլի մի շարք պատմական շենքերի, ինչպիսիք են Ճարտարապետ Սինանի անվան գեղարվեստի համալսարանի շենքի, Դոլմաբահչե պալատի, Սուրբ Փրկիչ հայկական հիվանդանոցի շենքի ճարտարապետը:

"Почему вы отказываетесь отмечать, что они построены армянами?": Пайлан - турецкому министру
Армянский депутат парламента Турции Каро Пайлан выступил с заявлением в ходе обсуждений бюджета министерством туризма и культуры в меджлисе, передает News.am.
Как сообщается на официальной странице Демократической партии народов Каро Пайлан рассказал, что когда, будучи школьником, он участвовал в экскурсии по дворцу Долмабахче, экскурсант заявил о том, что дворец был построен итальянским архитектором.
"Затем я узнал в школе, что дворец Долмабахче был построен известным армянским архитектором Карапетом Пайланом. Во многих местах  Стамбула есть прекрасные здания, построенные Пайланами. Почему вы отказываетесь отмечать, что они построены армянами?", - отметил Каро Пайлан.
Отметим, что дворец Долмабахче, построенный во второй половине 19-го века архитектором армянского происхождения Карапетом Бальяном, является одним из лучших дворцов XIX века во всем мире.