Շվեդիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ցուցադրություն է բացվել
Շվեդիայի խորհրդարանում՝ նոյեմբերի 27-ին «Հայոց ցեղասպանությունը և սկանդինավյան արձագանքը» վերնագրով ցուցադրություն է բացվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ժամանակավոր ցուցադրությունը պատրաստվել էր դեռևս 2011 թ. «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի կողմից, այնուհետև տրամադրվել էր Շվեդիայի հայկական ընկերակցությունների միությանը:
Ռիկսդագում բացված ցուցադրությունը նվիրված է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան, ինչպես նաև Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին: Ցուցադրության բացմանը ներկա էին խորհրդարանականներ, դեսպաններ, Ստոկհոլմում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաև շվեդական հասարակական գործիչներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

"Геноцид армян и скандинавская реакция" - выставка в парламенте Швеции
В парламенте Швеции открылась выставка "Геноцид армян и скандинавская реакция". Эта временная выставка была подготовлена Музеем-институтом Армянского Геноцида еще в 2011 году, пишет "Арменпресс". Затем выставка была передана Союзу армянских объединений Швеции.
Выставка в шведском парламенте приурочена к Международному дню памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления, а также 70-летию принятия Конвенции ООН о предупреждении геноцида и наказании за него.
На открытии выставки присутствовали парламентарии, аккредитованные в Стокгольме послы, дипломаты, а также шведские общественные деятели и представители средств массовой информации.