Հռոմում կտեղադրվի Հովհաննես Թումանյանի հուշարձանը
Հռոմի ամենատեսարժան վայրերից մեկում` Բորգեզի այգում, կտեղադրվի հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի  արձանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին դեկտեմբերի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Տիգրա Գալստյանը:
«Թումանյանը հայ մշակույթը ներկայացնող մեծանուն գրող է, և շուտով նշվելու է նրա 150-ամյա հոբելյանը»,- շեշտեց Գալստյանը:
Նրա խոսքով` Բորգեզի այգին աշխարհի ամենագեղեցիկ և կարևոր նշանակություն ունեցող վայրերից է, ուստի, Թումանյանի այնտեղ տեղադրվող քանդակը չափազանց լավը պետք է լինի:
Անդրադառնալով արձանի հեղինակի ընտրությանը` Գալստյանն ասաց, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը դեռ պետք է  հասկանա, թե որքան գումար է  հատկացվելու քանդակի ստեղծմանը, այնուհետև կհայտարարվի մրցույթ: «Ցանկալի է, որ հեղինակը հայ լինի և ներկայացնի մեր մշակութային պոտենցիալը:

Hovhannes Tumanyan Statue to Be Erected in Rome
A statue of renowned Armenian poet Hovhannes Tumanyan will be erected in the Villa Borghese gardens, a public park in Rome, Italy's capital city, Deputy Minister of Diaspora Tigran Galstyan told reporters today.
"Tumanyan is a renowned writer representing the Armenian culture, and soon the 150th anniversary of his birth will be marked," he said.
He said that the ministry is yet to make financial estimates, and only then it will announce a tender to select a sculptor.
"It is desirable for the sculptor to be Armenian and to represent our cultural potential. I am sure that we have good sculptors," he said.