Իրանը ողջունում է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունները
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Հասեմին ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանական հաջողված ընտրությունները՝ դրանք նկարագրելով որպես «հարևան երկրում ժողովրդավարական փոփոխությունների միտում», հայտնում է NEWS.am-ը։
Հասեմին հույս է հայտնել, որ նոր կառավարության ձևավորմանը կհետևեն Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ընդլայնումը՝ տեղեկացնում է Mehr-ը։
Նշելով, որ հարևանների հետ հարաբերությունները միշտ հատուկ տեղ են զբաղեցնում Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ, քանի որ դրանք կարևոր ազդեցություն ունեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների կայունության, բարգավաճման և անվտանգության վրա, Հասեմին ընդգծել է, որ աշխարհագրորեն մոտ լինելու արդյունքում Իրանի և բոլոր հարևանների միջև հաստատվել են խորը մշակութային ու պատմական կապեր, ինչին Թեհրանը մեծ նշանակություն է տալիս։

Иран приветствует парламентские выборы в Армении
Официальный представитель МИД Ирана Бахрам Гасеми приветствовал недавние успешные парламентские выборы в Армении, описав их как тенденцию демократических перемен в соседней стране, передает NEWS.am.
Гасеми выразил надежду на то, что после формирования нового правительства последует расширение отношений между Ираном и Арменией, сообщает агентство Mehr.
Отметив, что отношения с соседями всегда занимают особое место во внешней политике Ирана, поскольку они оказывают решающее влияние на стабильность, процветание и безопасность всех стран региона, Гасеми подчеркнул, что в результате географической близости установлены глубокие культурные и исторические связи между Ираном и всеми соседями, чему Тегеран придает большое значение.