Սալոմե Զուրաբիշվիլին պաշտոնապես ստանձնել է Վրաստանի նախագահի պարտականությունները
«Ես, որպես Վրաստանի Նախագահ, երդվում եմ Աստծո ու ժողովրդի առաջ, որ կպաշտպանեմ Վրաստանի Սահմանադրությունը, անկախությունը, երկրի ամբողջականությունն ու անբաժանելիությունը, բարեխղճորեն կկատարեմ Նախագահի պարտականությունները, հոգ կտանեմ իմ երկրի քաղաքացիների անվտանգության ու բարեկեցության, իմ ժողովրդի ու Հայրենիքի վերածննդի ու հզորության մասին»,- ասել է Զուրաբիշվիլին՝ աջ ձեռքը սահմանադրության վրա դրած, փոխանցում է Նովոստի-Գրուզիի-ն:
Երդմնակալությունն անցկացվում է 1-ին դարի Թելավի քաղաքի Բատոնիս ցիխե ամրոցում, որը եղել է Իրակլի 2-րդ թագավորի նստավայրը: Արարողությանը ներկա են 1800 հյուրեր, որոնց թվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Ընտրություններում Զուրաբիշվիլիին սատարող իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլին ներկա չէ արարողությանը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 28-ին Վրաստանում կայացել է նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը, որում ձայների 59,56 տոկոսով հաղթել է «Վրացական երազանք» կուսակցության աջակցությունը վայելող անկախ թեկնածու, Վրաստանի նախկին արտգործնախարար Սալոմե Զուրաբիշվիլին:

Саломе Зурабишвили: Россия должна признать все нормы международного права
Новоизбранный президент Грузии Саломе Зурабишвили на инаугурации заявила, что Россия для нормализации отношений с соседями должна признать все нормы международного права, передает РИА Новости.
"Россия, как сосед Кавказа, должна понимать, что если она хочет быть полноценным членом международного сообщества и планирует восстановить в этом регионе нормальные отношения, она должна доказать, что словесно и фактически признает все нормы международного права, это необходимо для установления равноправных и мирных отношений со своими соседями", - заявила Зурабишвили.
Как ранее говорила Зурабишвили, она рассчитывает, что Россия изменит позицию в отношении всех вопросов, которые беспокоят грузинскую сторону, в том числе в связи с Абхазией и Южной Осетией.
Церемония вступления президента в должность проходит в городе Телави на территории средневековой крепости Батонис цихе — резиденции царя Ираклия Второго. В мероприятии участвуют около 1,8 тысячи человек, среди них гости из-за рубежа, члены правительства Грузии, депутаты, патриарх Илия Второй, четвертый президент Георгий Маргвелашвили с семьей и военные. После завершения церемонии пройдет официальный прием гостей в Телавском театре.