ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուի հարցը հիմա լուծվում է պետությունների ղեկավարների մակարդակով
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը պետք է լուծվի այնպես, որ կազմակերպության արդյունավետությունը ոչ միայն չթուլանա, այլև՝ ամրանա, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, հայտնում է Այսօր-ը:
«Ցանկանում եմ նշել, որ ես ՀԱՊԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը չեմ և մեկնաբանության հարցում սահմանափակված եմ։ Այնուամենայնիվ, ՌԴ դիրքորորշումն այս հարցում կառուցված է կառույցի ու դրա անդամ երկրների փոխհարաբերությունների ամրապնդման հիման վրա», - ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը։
Նա ընդգծել է, որ կազմակերպությունը հարցի լուծման արդյունքում պետք է ամրանա, այդ թվում նման իրավիճակների համար որոշակի իրավական կարգավորումների սահմանման շնորհիվ։
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուի հարցին, այն հիմա լուծվում է պետությունների ղեկավարների մակարդակով և ես մտածոմ եմ, որ սա մեր ընդհանուր հետաքրքրությունների շրջանակներում է», - ասել է Սերգեյ Կոպիրկինը։

The CSTO Secretary General Issue Must Be Settled in a Way not to Harm the Efficiency of the Structure - Russia’s Ambassador
© Photo: official site of the Embassy of RF in RA
The issue of the CSTO secretary general must be settled in a way not to harm the efficiency of the structure, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said at a news conference today, Aysor reports.
''Russia’s position in this issue is based on the necessity to strengthen the establishment,'' the ambassador said.
He stressed that the result of the solution of the issue must be stronger organization. Necessary legal regulations should also be worked out for such like situations.
''As to the candidate for the CSTO secretary general post, it is currently being solved on the level of heads of member states,'' Kopirkin said, adding that the solution of the issue stems from the interests of all member states.