Ինչո՞ւ Պուտինը չշնորհավորեց Փաշինյանին. մեկնաբանում է ՌԴ դեսպանը
Միջպետական արարողակարգը չի նախատեսում նման շնորհավորանքներ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեռևս չի շնորհավորել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ, հայտնում է Այսօր-ը:
«Ցանկանում եմ ասել, որ այս դեպքում միջպետական արարողակարգի հարցն է։ Նման շնորհավորանքներն ընդունված չեն, շնորհավորանքները, որպես կանոն, լինում են, երբ կա նշանակում», - ասել է ՌԴ դեսպանը։
Ինչ վերաբերում է հայ-ռուսական հարաբերություններին, Սերգեյ Կոպիրկինը վերահաստատել է՝ «ռուսական կողմը տրամադրված է ամենայն ակտիվ կերպով համագործակցելու ՀՀ նոր ղեկավարության հետ»։

Russian Ambassador Explained Why Vladimir Putin Has not Congratulated Nikol Pashinyan
Inter-state protocol does not intend such congratulations, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said at a news conference today, asked why Russian president Vladimir Putin has not congratulated acting Prime Minister Nikol Pashinyan on the victory at early parliamentary elections, Aysor.am reports.
"It is the issue of inter-state protocol. Such congratulations are not envisaged. Congratulations usually take place in case of appointments," the ambassador said.
As to the Armenian-Russian relations, Kopirkin said that the Russian side is ready to actively cooperate with the new leadership of Armenia.