Ազգային անվտանգության համակարգը պետության կենսագործունեության կարևոր ուղղություններից է. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ազգային անվտանգության ծառայողի մասնագիտական տոնի առթիվ:
« Ազգային անվտանգության հարգելի՛ ծառայողներ և վետերաններ,
Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ:
Ազգային անվտանգության համակարգը հանդիսանում է պետության կենսագործունեության կարևոր ուղղություններից մեկը և առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում պետականաշինության գործընթացում:
Դուք իրականացնում եք կարևոր ծառայություն՝ ուղղված մեր պետության ու ժողովրդի անվտանգության ապահովմանը, քաղաքացիների օրինական շահերի ու իրավունքների պաշտպանությանը՝ նպաստելով հասարակության կայուն ու բնականոն զարգացմանը: Դա պահանջում է մասնագիտական պատրաստվածության բարձր մակարդակ, սկզբունքայնություն, անմնացորդ նվիրվածություն հայրենի երկրին:
Պետությունն այսուհետ ևս կանի հնարավորը ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների աշխատանքային և սոցիալական պայմանների բարելավման ուղղությամբ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ Ազգային անվտանգության ծառայողի մասնագիտական տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու հաջողություններ ձեր բարդ ու պատասխանատու ծառայության մեջ»:

"Система национальной безопасности является одним из важнейших направлений жизнедеятельности государства": президент Арцаха
20 декабря президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю профессионального праздника служащего органов национальной безопасности.
"Уважаемые служащие и ветераны Службы национальной безопасности!
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с вашим профессиональным праздником!
Система национальной безопасности является одним из важнейших направлений жизнедеятельности государства и занимает особое место в процессе государственного строительства.
Служба, которую вы несете, направлена на обеспечение безопасности нашего государства и народа, защиту законных прав и интересов граждан, содействует стабильному и естественному развитию общества. Это требует высокого уровня профессиональной подготовки, принципиальности, беззаветной преданности родной стране.
Государство и впредь сделает все возможное для улучшения рабочих и социальных условий служащих органов национальной безопасности.
Вновь поздравляю вас с профессиональным праздником служащего органов национальной безопасности и желаю мира, крепкого здоровья и успехов в вашей сложной и ответственной службе!"