Հայաստանում առկա կենսաբանական լաբորատորիաներում ռազմական ներկայության մասին խոսք լինել չի կարող. ՀՀ ԱԳՆ
© Scienceblog
Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաները քաղաքացիական բնույթի են, այստեղ ռազմական ներկայության մասին խոսք լինել չի կարող: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Սանիտարահամաճարակային վերահսկողության ոլորտը հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերություններում քննարկումների մի մասն է կազմում: Երկխոսություն կա այս հարցի շուրջ, սակայն այդ լաբորատորիաները Հայաստանինն են և ունեն քաղաքացիական բնույթ: Այստեղ ռազմական ներկայության մասին խոսք լինել չի կարող Հայաստանի պարագայում»,- ասել է Նաղդալյանը:
Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան ու Երևանը կստորագրեն մի փաստաթուղթ, որը կերաշխավորի Հայաստանում արտասահմանցի զինվորականների բացակայությունը:Լավրովի կարծիքով` դա թույլ կտա կենսալաբորատորիաների աշխատանքն ավելի թափանցիկ դարձնել։

О военном присутствии в биолабораториях в Армении не может быть и речи: МИД Армении
Биолаборатории в Армении исключительно гражданского назначения. Как передает ''Арменпресс'', об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян 20 декабря на брифинге.
Как отметила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, находящиеся на территории Армении биолаборатории контролируются армянской стороной, там работают исключительно армянские специалисты, а сами лаборатории гражданского назначения. То есть, в случае Армении, нет необходимости в присутствии военных, и Армения не ведет никаких переговоров о размещении военных третьих стран. О военном присутствии речь не идет, подчеркнула пресс-секретарь МИД.
Напомним, что ранее биолаборатории неоднократно становились предметом обсуждений в СМИ. По данному вопросу высказался и министр иностранных дел России Сергей Лавров. Москва и Ереван завершают подготовку документа, гарантирующего отсутствие в на территории биолабораторий Армении иностранных военных, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в эфире радиостанции ''Комсомольская правда''.