Լուկաշենկոն Ստանիսլավ Զասին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար նշանակելու մասին հրամանագիր է ստորագրել
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն դեկտեմբերի 21-ին աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել Անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Ստանիսլավ Զասը հայտնել է նախագահին ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների հետ հանդիպումների մասին, որոնք պետք է համաձայնեցնեին կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նրա թեկնածությունը: Նման նշանակման ձև Սանկտ Պետերբուրգում ղեկավարների նոյեմբերյան հանդիպման ժամանակ առաջարկել էր Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղարն արդեն այցելել է Ղրղզստան, Ղազախստան, Տաջիկստան և Ռուսաստան: Այս պետությունների ղեկավարները նրա թեկնածությանը հավանություն են տվել: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Ստանիսլավ Զասի նշանակմանը պաշտոնապես աջակցել է ստորագրելով ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի որոշման համապատասխան նախագիծը:
«Ես ավելի վաղ ասում էի, որ Բելառուսից մեկ թեկնածու չէ, որ ունենք: Բայց ես կանգ առա Զասի թեկնածության վրա, որպեսզի, եթե կարելի է այդպես ասել, օրինակ ծառայեմ, որ ժամանակն է այս կազմակերպությունում նախկին, պաշտոնաթող գեներալների (ոչ մի վատ բան չեմ ուզում ասել նրանց մասին) ինչ-որ առումով պաշտոնական նշանակումից անցում կատարենք երիտասարդ և հեռանկարային գեներալներին, որպեսզի այս կազմակերպությանը նշանակություն հաղորդենք: Առավել ևս, որ մենք նշանակել ենք պաշտոնաթող գեներալների, որոնք արդեն վաղուց հեռացել են զինվորական ծառայությունից, քաղաքականությունից, իսկ սա ամեն դեպքում ռազմաքաղաքական կազմակերպություն է»,- իր որոշումն այսպես է բացատրել Լուկաշենկոն:
Նա հույս է հայտնել, որ ապագայում գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իրենց ներկայացուցիչներին նշանակելու ժամանակ այս ընթացակարգին հետևելու են նաև ՀԱՊԿ մյուս անդամ երկրները:
«Եվ բնականաբար, սա համապատասխանում է կադրերի նշանակման և պատրաստման մեր չափանիշներին. սեր և պրոֆեսիոնալիզմ այն գործի նկատմամբ, որով զբաղվելու ես»,- հավելել է Լուկաշենկոն:
Նա նաև ուշադրություն է հրավիրել Աստանայում նոյեմբերին կայացած գագաթաժողովին ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման վրա: Մասնավորապես, այն ժամանակ կողմերը հաստատել էին ՀԱՊԿ դիտորդի և գործընկերոջ կարգավիճակի իրավական ձևակերպման մասին դրույթները. ժամանակին այս հարցը բարձրացվել էր Բելառուսի կողմից:

Лукашенко подписал проект решения о назначении Станислава Зася генсеком ОДКБ
Президент Беларуси Александр Лукашенко провел 21 декабря рабочую встречу с Государственным секретарем Совета Безопасности Станиславом Засем. Об этом сообщает пресс-служба главы белорусского государства.
Станислав Зась проинформировал Президента о своих встречах с главами государств - членов ОДКБ, которые должны были согласовать его кандидатуру на должность генерального секретаря организации. Такая форма назначения была предложена Александром Лукашенко на ноябрьской встрече президентов в Санкт-Петербурге.
Госсекретарь Совета безопасности Беларуси уже посетил Кыргызстан, Казахстан, Таджикистан и Россию. Главы этих государств одобрили белорусскую кандидатуру. Александр Лукашенко также официально поддержал назначение Станислава Зася, подписав соответствующий проект решения Совета коллективной безопасности ОДКБ.
"Я ранее говорил о том, что был не один кандидат от Беларуси. Но я остановился на предложении Зася, чтобы показать, если можно так сказать, пример, что пора нам уже в этой организации перейти от какого-то формального назначения бывших, отставных генералов (ничего не хочу плохого сказать о них) к действующим молодым и перспективным генералам, чтобы придать значение этой организации. Тем более что мы назначали отставных генералов, которые уже давно отошли от воинской службы, от политики, а все-таки это военно-политическая организация", - пояснил Глава государства свое решение.
Президент выразил надежду, что такой практики в будущем будут придерживаться и другие члены ОДКБ при назначении своих представителей на должность генерального секретаря.
"И, естественно, это соответствует нашим критериям подготовки и назначения кадров: профессионализм и любовь к тому делу, которым ты будешь заниматься", - добавил Александр Лукашенко.
Глава государства обсудил с Госсекретарем Совета безопасности вопросы функционирования ОДКБ и проблематику региональной безопасности.
Кроме того, Александр Лукашенко обратил внимание на реализацию договоренностей, достигнутых в ноябре на саммите организации в Астане. В частности, тогда стороны утвердили положения о правовом оформлении статусов наблюдателя и партнера ОДКБ - в свое время этот вопрос был поднят Беларусью.
Речь шла также об укреплении общих границ на пространстве ОДКБ, прежде всего в Средней Азии. Обсужден и ряд других направлений деятельности.